reklama

Ogier vyhrál Katalánskou rallye a je počtvrté mistrem světa

Sébastien Ogier se se svým navigátorem Julienem Ingrassiou raduje z vítězství. Sébastien Ogier se se svým navigátorem Julienem Ingrassiou raduje z vítězství. autor: Jiří Šimeček
Sébastien Ogier dál neohroženě vládne světu automobilových soutěží. Po triumfu na Katalánské rallye počtvrté v řadě obhájil titul mistra světa. Český jezdec Jan Kopecký obsadil ve Španělsku osmé místo a vyhrál kategorii WRC2.

Barcelona - Francouz Sébastien Ogier je počtvrté za sebou mistrem světa v automobilových soutěžích. Dvaatřicetiletý jezdec Volkswagenu si zajistil další obhajobu titulu v Katalánské rallye, kterou vyhrál o 15,6 sekundy před Španělem Danim Sordem. Třetí skončil už s více než minutovou ztrátou Belgičan Thierry Neuville, jenž po sobotní havárii Nora Andrease Mikkelsena zůstal jediným Ogierovým soupeřem v boji o titul.

Český jezdec Jan Kopecký obsadil osmé místo a vyhrál kategorii WRC2. Martin Prokop, který rovněž bojoval o umístění v první desítce, měl v 17. rychlostní zkoušce nehodu a ulomil kolo.

Vamos Dani! Katalánci vyměnili Barcelonu na čtyři dny za fandění rallye Vamos Dani! Katalánci vyměnili Barcelonu na čtyři dny za fandění rallye Čtěte zde

Ogier původně potřeboval v Katalánsku dojet třetí, po Mikkelsenově odstoupení mu pak už stačilo k titulu získat jediný bod. V sobotní druhé etapě se ale dostal do čela, první příčku už neopustil a vyhrál pátou rallye v sezoně. Celkové prvenství si zajistil dva závody před koncem šampionátu, stejně jako v předchozích letech mu k němu pomohl navigátor Julien Ingrassia.

Ziskem čtvrtého titulu se Ogier zařadil po bok finských jezdců Juhy Kankkunena a Tommiho Mäkinena. Historickému pořadí neohroženě vládne devítinásobný mistr světa Sébastien Loeb, který šampionátu dominoval před Ogierem. Francouzská vítězná série v MS trvá už od roku 2004.

Kopecký se triumfem ve WRC2 udržel ve hře o mistrovský titul v této kategorii. "Vítězství na Španělské rallye má cenu zlata. Poté co jsme byli třikrát za sebou druzí ve WRC2, nastal čas na úspěch," uvedl Kopecký, který má 80 bodů a je průběžně čtvrtý. Do konečného hodnocení se však započítává jen šest výsledků a Kopecký má aktuálně na kontě výhru a tři druhá místa.

Předposledním závodem sezony bude za dva týdny Britská rallye, šampionát pak skončí v listopadu v Austrálii. Bojovat se bude už jen o druhé místo, Mikkelsen i Neuville nyní mají shodně 127 bodů a nevelký náskok před dalšími konkurenty.

Katalánská rallye, podnik MS v automobilových soutěžích - konečné pořadí (po 19 RZ):

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Volkswagen Polo R) 3:13:03,6, 2. Sordo, Martí (Šp./Hyundai i20) -15,6, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -1:15,0, 4. Paddon, Kennard (N. Zél./Hyundai i20) -1:27,8, 5. Östberg, Flöene (Nor./Ford Fiesta RS) -3:24,4, 6. Tänak, Molder (Est./Ford Fiesta RS) -5:24,9, ...8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia R5) -9:05,1, Prokop, Tománek (ČR/Ford Fiesta RS) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 13 závodů): 1. Ogier 222 b., 2. Mikkelsen (Nor./Volkswagen Polo R) 127, 3. Neuville 127, 4. Paddon 114, 5. Sordo 111, 6. Latvala (Fin./Volkswagen Polo R) 104, ...14. Prokop 12, 19. Kopecký 7.

reklama