reklama

Rajd Polski nadchnul davy. Náladu nepokazili ani přísní maršálové a deštivé počasí

Foto: Jiří Šimeček
Podívejte se na fotoreporáž z Polské rallye, která se o uplynulém víkendu jela v okolí městečka Mikolajki.

Komentář - "Rajd Polski" je pro fanoušky motorismu ekvivalentem Finské rallye a minulý víkend to v Polsku bylo vidět i na jejich počtu. Davy diváků lemovaly rychlostní zkoušky i v deštivém počasí a byly lačné po rychlých autech. Co jim však často překazilo požitek z tohoto nádherného sportu plného adrenalinu byla místy až přehnaná bezpečnostní pravidla. 

Je to právě rallye, kde divák má být co nejblíže závodním speciálům, kde má cítit ten specifický odér spáleného vysokooktanového benzinu. To však na Polské rallye mnohdy zůstalo nenaplněno. Místa vyhrazená pro diváky byla na nelogických místech a v nezajímavých úsecích, mnohdy na nebezpečnějších místech, než diváci sami chtěli stát a bylo jim to znemožněno. Maršálové dohlížející na bezpečnost byli nekompromisní, a pokud uznali za vhodné, přivolali pomoc policistů. Šestá rychlostní zkouška byla dokonce zrušena kvůli bezpečnosti diváků. 

Je pochopitelné, že bezpečnost diváků je v dnešní době prioritou číslo jedna všech pořadatelů takovýchto akcí, ale úcta k divákovi je také důležitá. Motorismus diváky potřebuje více než ostatní sporty, a pokud je ztratí, bude konec. Diváci kteří jezdí z celého světa desítky hodin a stovky kilometrů, zaplatí vstupné a vidí na některých diváckých místech projíždějící závodníky ze vzdálenosti padesáti metrů rovného úseku a jsou "šikanováni" od pořadatelů, si cestu příště jistě rozmyslí. 

S podivem se pak šíří na internetu videa jako tohle, kde se o nějaké bezpečnosti opravdu hovořit nedá ani žertem. Toto by se na mistrovství České republiky v rallye pravděpodobně nestalo.

reklama