Tänak vyhrál druhou soutěž MS po sobě, Kopecký byl v Portugalsku osmý

rav ČTK rav, ČTK
Aktualizováno 2. 6. 2019 15:10
Ott Tänak v Toyotě vyhrál v Portugalsku druhou soutěž světového šampionátu v rallye po sobě. Jan Kopecký s novou evolucí Škody Fabia R5 dojel osmý.
Ott Tänak v Toyotě na trati Portugalské rallye 2019
Ott Tänak v Toyotě na trati Portugalské rallye 2019 | Foto: Toyota Gazoo Racing WRT

Třetím vítězstvím v sezoně se finský pilot přiblížil na pouhé dva body za lídra seriálu Sébastiana Ogiera, který s Citroënem obsadil v Portugalské rallye třetí místo. Druhý byl Thierry Neuville v Hyundai, ten v celkovém součtu sezony ztrácí  na vedoucí duo pouhých deset, respektive osm bodů.

Loňský šampion WRC2 Kopecký byl druhý ve své třídě a za vítězem předchozího podniku v Chile zaostal o více než jedenáct a půl minuty. Rodák z Kostelce nad Orlicí se chystá i za dva týdny na Sardinii, kde by se měl objevit letos poprvé také Martin Prokop s Fordem Fiesta WRC.

Tanäk vyhrál Portugalskou rallye deset let poté, co právě zde debutoval ve světovém šampionátu. "Byla to jedna z nejtěžších soutěží mé kariéry. Moc si tohoto triumfu vážím," řekl v cíli nadšený Fin.

Smolařem dne byl Brit Kris Meeke, který ještě do předposlední erzety vjížděl jako druhý muž průběžného pořadí. Dostal však se svou Toyotou "hodiny" a pustil před sebe Neuvillea, v power stage pak havaroval a soutěž nedokončil.

Toyota Krise Meeka na odtahovce v poslední etapě Portugalské rallye 2019
Toyota Krise Meeka na odtahovce v poslední etapě Portugalské rallye 2019 | Foto: Repro O2TV Sport

Portugalská rallye, závod mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 3:20:22,8, 2. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -15,9, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Citroën C3) -57,1, 4. Suninen, Salminen (Fin./Ford Fiesta) -2:41,5, 5. Evans, Martin (Brit./Ford Fiesta) -7:08,3, 6. Rovanperä, Halttunen (Fin./Škoda Fabia) -10:34,2, …8. Kopecký, Dresler (ČR/Škoda Fabia) -11:41,9.

Průběžné pořadí MS (po 7 ze 14 soutěží): 1. Ogier 142 b., 2. Tänak 140, 3. Neuville 132, 4. Evans 65, 5. Meeke (Brit./Toyota) 56, 6. Suninen 44, …18. Kopecký 4.

Pořadí týmů: 1. Hyundai 202, 2. Toyota 182, 3. Citroën 158, 4. M-Sport Ford 122.