V Portugalsku zvítězil Evans. Hvězdy Hyundai jen minimalizovaly škody

Radek Vičík Radek Vičík
23. 5. 2021 14:24
Britský jezdec Elfyn Evans zvítězil v Portugalské rallye. Pilot Toyoty se díky prvnímu letošnímu triumfu a čtvrtému v kariéře posunul na druhé místo, pouhé dva body za týmového kolegu Sébastiena Ogiera.

Druhý ve čtvrtém dílu letošní sezony světového šampionátu v automobilových soutěžích skončil Španěl Dani Sordo v Hyundai, třetí skončil obhájce titulu Ogier z Francie. Ten má v čele šampionátu 79 bodů, Evans jich získal 77.

"Cítím se skvěle. Dost možná jsme tady nebyli nejrychlejší posádkou, ale drželi jsme si velmi dobré tempo, neměli jsme problémy a samozřejmě jsme udělali dost pro to, abychom za sebou dnes udrželi Daniho (Sorda)," uvedl spokojený rodák z Walesu.

Pro Hyundai to byla soutěž plná smůly. Nejdříve v pátek v sedmé rychlostní zkoušce havaroval Thierry Neuville. Svůj vůz otočil přes střechu a i přes snahu jej opravit musel ten den skončit.

V sobotu korejská značka přišla o dalšího aspiranta na vítězství. Lídr Ott Tänak také boural a odstoupil kvůli poničenému zavěšení.

Díky pravidlům MS ale mohl (podobně jako předtím jeho belgický týmový kolega) pokračovat, byť s velkou ztrátou v celkovém pořadí. Pro mistra světa z roku 2019 bylo ovšem důležité, že mohl bojovat o body za umístění v závěreční Super stage.

Snaha a risk v podobě jízdy bez náhradního kola se Estonci vyplatily. Odvezl si aspoň pět bodů za vítězství v poslední "erzetě". Neuville v ní byl druhý a drží si tak průběžné třetí místo v pořadí seriálu před Tänakem.

Martin Prokop s novým Fordem Fiesta Rally2 skončil celkově dvacátý, V kategorii WRC2 patřilo jihlavskému jezdci sedmé místo.

Na start Portugalské rallye se postavil také fotbalový trenér André Villas-Boas. Úspěšný domácí kouč byl ve svém jediném startu v rámci světového šampionátu s Citroënem specifikace Rally2 třiatřicátý.

Portugalská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 3:38:26,2, 2. Sordo, Rozada (Šp./Hyundai i20) -28,3, 3. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -1:23,6, 4. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota Yaris) -2:28,4, 5. Greensmith, Edmondson (Brit., Ir./Ford Fiesta) -4:52,7, 6. Fourmaux, Jamoul (Fr., Belg./Ford Fiesta) -5:03,4, …20. Prokop, Chytka (ČR/Ford Fiesta Rally2) -20:06,5.

Průběžné pořadí MS (po 4 z 12 závodů): 1. Ogier 79, 2. Evans 77, 3. Neuville (Belg./Hyundai) 57, 4. Tänak (Est./Hyundai) 45, 5. Rovanperä (Fin./Toyota) 41, 6. Kacuta 36.

Pořadí týmů: 1. Toyota 183, 2. Hyundai 146, 3. M-Sport Ford 64, 4. Hyundai 2C 28.