reklama

Drsnou Safari rallye vyhrál Ogier v Toyotě. Hyundai i v Keni trápila technika

Sébastien Ogier, Toyota na trati Safari rallye 2021 Sébastien Ogier, Toyota na trati Safari rallye 2021 autor: Jaanus Ree/Red Bull Content Pool
Sébastien Ogier v Toyotě ovládl náročnou Safari rallye. Martin Prokop při návratu světového šampionátu do Keni po 19 letech havaroval už v pátek.

Ogier porazil týmového kolegu Takamoto Kacutu o 21,8 vteřiny. Pro Japonce to bylo první pódiové umístění ve světovém šampionátu. Třetí dojel Ott Tänak s Hyundai, jenž vyhrál závěrečnou zvlášť bodovanou power stage.

Prokopův spolujezdec Jůrka má po těžké nehodě na Safari rallye zlomený obratel Prokopův spolujezdec Jůrka má po těžké nehodě na Safari rallye zlomený obratel Čtěte zde

Návrat do kalendáře světového šampionátu po 19 letech potvrdil, že se jedná o jednu z nejtěžších světových automobilových soutěžích. V Keni odstartovalo 51 posádek, ale cíl jich viděly jen tři desítky.

Už v pátek skončil po těžké havárii český pilot Martin Prokop. Jeho navigátor Zdeněk Jůrka si při ní zlomil obratel.

Velké problémy měly také hvězdy WRC. V pátek přišel naděj o boj o vítězství mladík Fin Kalle Rovanperä s Fordem.

Druhá etapa se stala téměř osudnou pro Tänaka. Soutěž se jela téměř pořád v úmorném vedru a prachu. Jenže ve 13. rychlostní zkoušce začalo pršet a na Hyundai nefungovaly stěrače. Šampion z roku 2019 tak musel zastavit a ručně otřít přední sklo.

Safari rallye se až do neděle vyvíjela nejlépe pro dalšího pilota korejské stáje Thierryha Neuvilla. Belgičan si před poslední etapou vytvořil téměř minutový náskok. Ještě vstup do poslední váze rallye pro něj znamenal katastrofu, poničil si pravé zadní zavěšení a musel odstoupit.

"Je to třetí soutěž po sobě, kdy máme problémy. Přitom používáme stále stejné součástky jako dřív. Děláme něco systematicky špatně," povzdechl si boss Hyundai Adrea Adamo, jehož piloti s technikou zápasí už od Portugalské rallye.

Neuville navíc v Keni nedostal šanci zabojovat aspoň v závěrečné power stage, protože odpadl v neděli a nemohl jet dál podle pravidla superrallye. Pokračování s velkou časovou penalizací se vztahuje jen na účast v následujícím dni.

Vedení tak podobně jako na Sardinii "spadlo do klína" Ogierovi. Francouz nabízené šance stoprocentně využil a dojel si pro 53. vítězství ve světovém šampionátu.

"Byla to nevídaná zkušenost. Kolem trati bylo neuvěřitelné množství lidí. Po pátečních problémech jsme pak měli skvělé tempo," uvedl 37letý sedminásobný mistr světa,

Obhájce titulu si nedělním triumfem upevnil vedení v seriálu. Získal 133 bodů, druhý je jeho týmový kolega Elfyn Evans s 99 body. Brit poté, co si v pátek urazil kolo, dojel v Keni nakonec celkově desátý.

Safari rallye Keňa, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) 3:18:11,3, 2. Kacuta, Barritt (Jap., Brit./Toyota Yaris) -21,8, 3. Tänak, Järveoja (Est., Fin./Hyundai i20) -1:09,5, 4.  Greensmith, Patterson (Brit./Ford Fiesta) -1:54,6, 5. Fourmaux, Jamoul (Fr., Belg./Ford Fiesta) -1:54,7, 6. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota) -10:53,4.

Průběžné pořadí MS (po 6 z 12 závodů): 1. Ogier 133, 2. Evans 99 (Brit./Toyota), 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 77, 4. Tänak 69, 5. Kacuta 66, 6. Rovanperä 56.

Pořadí týmů: 1. Toyota 273, 2. Hyundai 214, 3. M-Sport Ford 109, 4. Hyundai 2C 28.

reklama