Zkrácenou Švédskou rallye vyhrál poprvé Brit, Evans vedl invazi Toyoty

Radek Vičík Radek Vičík
16. 2. 2020 13:23
Elfyn Evans v Toyotě vyhrál Švédskou rallye. Druhý podnik světového šampionátu v rallye byl kvůli nedostatku sněhu výrazně zkrácen, jezdci nakonec absolvovali pouze devět rychlostních zkoušek.

Evans triumfoval v legendárním podniku jako vůbec první Brit. V kariéře to je jeho druhé vítězství v soutěži světového šampionátu, poprvé triumfoval v roce 2017 v domácí rallye ve Walesu.

Švédská rallye patřila továrnímu týmu Toyota, jeho vozy obsadily první tři ze čtyřech míst. Jeho dominanci narušil jen se ztrátou 12,7 vteřin druhý Ott Tänak z Estonska s vozem Hyundai.

Za obhájcem titulu, který za volant korejského speciálu přišel právě z Toyoty, se v japonských vozech umístili vítěz Power Stage Kalle Rovanperä a Sébastien  Ogier.

V celkovém pořadí vedou se 42 body společně Evans a vítěz z Monte Carla Thierry Neuville (Hyundai). Třetí je se ztrátou pěti bodů Ogier.

Premiéru v světovém šampionátu ve Skandinávii absolvoval český pilot Filip Mareš. Se Škodou Fabia R5 evo obsadil celkově 20. pozici. V hodnocení kategorie WRC3, tedy vozů třídy R5 bez tovární podpory, byl šestý.

Pořadatele Švédské rallye trápily výkyvy počasí a dokonce se uvažovalo o úplném zrušení celé rallye. Soutěž se nakonec odjela, byť bylo naplánováno jen jedenáct "erzet".

Dvě z nich byly navíc zrušeny během samotného podniku, takže se nekonal populární skok Colin's Crest a třeba v neděli se konala jen tradiční závěrečná Power Stage, za niž se rozdělují body navíc.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích - konečné pořadí:

1. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) 1:11:43,1, 2. Tänak, Järveoja (Est./Hyundai i20) -12,7, 3. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -20,2, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -23,6, 5. Lappi, Ferm (Fin./Ford Fiesta) -32,4, 6. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -33,8, …20. Mareš, Hloušek (ČR/Škoda Fabia) -7:44,9.

Průběžné pořadí (po 2 z 13 soutěží): 1. Evans 42, 2. Neuville 42, 3. Ogier 22, 4. Rovanperä 30, 5. Lappi 24, 6. Tänak 20.

Pořadí týmů: 1. Toyota 73, 2. Hyundai 63, 3. Ford 40.