Tänak vyhrál Švédskou rallye a vede průběžné pořadí MS

ČTK rav ČTK, rav
17. 2. 2019 13:55
Estonský pilot Ott Tänak vyhrál s toyotou Švédskou rallye a poprvé v kariéře se ujal vedení v průběžném pořadí seriálu mistrovství světa. Druhý díl šampionátu vyhrál s náskokem 53,7 sekundy. Souboj o stříbrnou příčku pro sebe v dnešních třech závěrečných rychlostních zkouškách rozhodl Fin Esapekka Lappi s citroënem, který o tři sekundy porazil Thierryho Neuvillea v hyundai.
Ott Tänm'ak na trati Švedské rallye 2019.
Ott Tänm'ak na trati Švedské rallye 2019. | Foto: Toyota Gazoo Racing

"Klíčový byl pátek, který jsme museli překonat způsobem, abychom minimalizovali časovou ztrátu za daných podmínek, ale poté jsme již jen jeli v dobrém rytmu a co nejvíce na jistotu. Dnes bylo hlavní šetřit obutí před Power Stage a poté co nejvíce zatlačit. Měli jsme velmi dobrou pozici a vše báječně fungovalo, takže jsem se za volantem cítil uvolněně," řekl v cíli spokojený Tänak .

Šestinásobný mistr světa Sébastien Ogier z Francie, který vyhrál úvodní soutěž sezony v Monte Carlu, přišel na švédských ledovatých a zasněžených tratích o šance na přední umístění po havárii už v páteční první etapě. Do závodu se v sobotu vrátil a v nedělní závěrečné power stagi vybojoval alespoň dva body.

V průběžném hodnocení šampionátu se před Ogiera vedle nového lídra Tänaka dostal i Belgičan Neuville, který ve Švédsku neúspěšně obhajoval loňské prvenství.

Švédská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích:

1. Tänak, Järveoja (Est./Toyota Yaris) 2:47:30,0, 2. Lappi, Ferm (Fin./Citroën C3) -53,7, 3. Neuville, Gilsoul (Belg./Hyundai i20) -56,7, 4. Mikkelsen, Jaeger (Nor./Hyundai i20) -1:05,4, 5. Evans, Scott (Brit./Ford Fiesta) -1:08,2, 6. Meeke, Marshall (Brit./Toyota Yaris) -1:38,8.

Průběžné pořadí MS (po 2 ze 14 závodů): 1. Tänak 47 b., 2. Neuville 40, 3. Ogier (Fr./Citroën C3) 31, 4. Meeke 21, 5. Lappi 19, 6. Loeb (Fr./Hyundai i20) 18.

Týmy: 1. Toyota 58, 2. Hyundai 57, 3. Citroën 47, 4. M-Sport Ford 30.