reklama

Vamos Dani! Katalánci vyměnili Barcelonu na čtyři dny za fandění rallye

Dani Sordó je v Katalánsku neustále v obležení domácích milovníků rallye. Dani Sordó je v Katalánsku neustále v obležení domácích milovníků rallye. autor: ČTK
Rallyový jezdec Dani Sordó přivádí španělské fanoušky do extáze tím, jak na trati Katalánské rallye bojuje s téměř jistým šampionem Sébstienem Loebem.

Salou (od našeho zpravodaje) - I když hlavním španělským sportovním náboženstvím je fotbal, roli hráčů Barcelony nebo Realu Madrid převzali v těchto hned ikony světa automobilových soutěží. Už 52. ročník Katalánské rallye totiž od čtvrtka poutá k tratím rychlostních zkoušek desítky tisíc fanoušků rychlých kol nejen z Pyrenejského poloostrova.

Popová hvězda ze sedačky spolujezdce

Španělsko je Mekkou rallye od nepaměti. Jména jako Carlos Sainz senior či současný účastník šampionátu Dani Sordó vzbudí v každém z domácích fanoušků velké emoce.

Tak například, když se dlouholetý Sainzův navigátor Luis Moya, který v současnosti spolupracuje s týmem Volkswagen, objeví na kterékoliv rychlostní zkoušce dnes končícího podniku světového šampionátu, okamžitě je středem zájmu. A je jedno, jestli to je policista, náctiletá fanynka nebo divák v důchodcovském věku – ti všichni do jednoho prosí o „selfíčka“.

Selfie s Luisem Moyou zaplavila sociální sítě:

A co teprve, když se na trati objeví Sordó ve svém speciálu Hyundai. To se kolem trati rázem vytvoří jakési malé leč hlučné fotbalové kotle. "Vamos, Daní!" to je ten nejčastější pokřik, jímž Španělé povzbuzují svého miláčka. A zdá se, že úspěšně, neboť Sordó se stále pere se Sébastienem Ogierem o vedení.

Být fanouškem rallye je velká řehole. Zvlášť teď v říjnu v Katalánsku, neboť první dva dny soutěže v Barceloně a centru rallye, přímořském letovisku Salou, bylo počasí, že byste závodníka ven nevyhnali. Zemi bičovaly proudy deště, takže na kluzkém asfaltu v centru katalánské metropole to klouzalo tak, že Jan Kopecký dovezl Fabii slabší specifikace R5 na čtvrtém místě. Tedy před většinou „wéercéček“.

Bláto radost z rallye nevzalo

Pátek byl učiněné fanouškovské peklo na zemi. Opět lilo jako z konve a na programu byla šotolinová část soutěže. V překladu to znamená, že jste měli bláto až za ušima, než jste vůbec k nějaké erzetě došli, aby vás tam pak "nahodila" zabírající kola závodního speciálu jedoucím na jakési jílovité mazlavé hmotě blížící se spíš uklouzanému sněhu než inzerované šotolině.

Kopecký v Katalánsku proháněl Ogiera, neztratil se ani Prokop Kopecký v Katalánsku proháněl Ogiera, neztratil se ani Prokop Prohlédněte zde

Ale ani to nezabránilo špalírům diváků vyjet svými vozy do kopců a tam sledovat souboje největších světových hvězd. "Vzal jsem si v práci dovolenou. Miluju fotbal a Barcu, ale tahle rallye je prostě něco jedinečného," řekl čtyřicátník Manuel pocházející z nedaleké Tarragony.

Tak, jak se "rallye pánbůh" zlobil na svůj lid v pátek, následující den přinesl nejen přechod ze šotoliny na asfalt, ale hlavně krásné slunečné počasí s teplotami přes dvacítku. Kolem trati se sešlo ještě mnohem víc diváků a teplo jako by v nich rozproudilo krev a začalo se fandit. Hlavně, když se kolem prohnalo Hyundai s číslem 4.

Mikkelsen v Katalánsku havaroval, Ogier tak má prakticky jistý titul Mikkelsen v Katalánsku havaroval, Ogier tak má prakticky jistý titul Čtěte zde

Volání "Vamos Dani!" dalo jasně najevo, kdo v korejském speciálu sedí. A Sordó to snad i přes řev svého turba slyšel a jal se srdnatě bojovat o druhé vítězství v soutěži MS v životě. I když ho nakonec obhájce titulu Sébastien Ogier před posledními čtyřmi rychlostními zkouškami předhonil, byl Španěl ze svého výkonu nadšený.

Stejně jako jeho fanoušci, kteří si Katalánskou rallye užívají jako novodobou koridu. V neděli přichází její poslední část.

reklama