reklama

Randýsek vyráží na Dakar jako první Čech s malou buggynou

Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016 Dušan Randýsek (vlevo) a Rostislav Plný, kteří se s buggy Arctic cat zúčastní Rallye Dakar 2016 autor: ČTK
Bývalý motocyklový jezdec Dušan Randýsek se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární Dakar.

Praha - Dušan Randýsek se jako první Čech postaví na start Rallye Dakar s malou buggynou. Bývalý motocyklový jezdec se před pěti lety rozhodl přesednout z jednostopého stroje za volant a po řadě odjetých závodů se odhodlal vyrazit i na legendární soutěž.

"Po roce 2010, kdy jsem jel Dakar s motorkou naposledy, jsem už neměl morálně na to, abych pokračoval. Proto jsem si začal vyrábět auto," uvedl Randýsek na dnešní tiskové konferenci v Praze.

Jeho volba padla na malou buggynu Arctic cat, kterou považuje za ideální mezikrok mezi motocykly, čtyřkolkami a automobily. "Je mi jasné, že Dakar není úplně vhodný pro tyto buggyny, ale my si to chceme užít," řekl Randýsek, jehož navigátorem bude Rostislav Plný. Randýsek počítá s tím, že se budou i střídat v řízení.

Menším handicapem jeho buggyny oproti jiným automobilům je výrazně nižší maximální rychlost - jen 120 km/h. "Myslím si ale, že to až takový problém nebude. Trať se bude hodně klikatit v horách. Výrazněji to poznáme jen na přejezdech," míní Randýsek, jenž Dakar na motocyklu absolvoval třikrát.

Zejména v úvodu rallye je připraven jet na jistotu a neriskovat. "První tři dny jsme připraveni 'prodat', to je základ, abychom mohli dojet. V minulém ročníku šestnáct aut nedojelo první etapu, čtyři nedojely ani na start. Je to důsledek toho, jak jsou všichni nažhaveni," podotkl Randýsek, který věří, že by se mohl pohybovat kolem 50. místa mezi automobily. "To jsou reálné možnosti tohoto auta," řekl.

reklama