reklama

"Fénix" Grosjean chytil za mořem druhý dech. Byl krůček od prvního triumfu v IndyCar

Romain Grosjean v závodě IndyCar GP Indy. Romain Grosjean v závodě IndyCar GP Indy. autor: IndyCar Media
Přestože koncem října loňského roku div neuhořel při závodě F1 v Bahrajnu, Romain Grosjean už znovu bojuje o vítězství. V IndyCar po startu z pole position dlouho vedl a vítězství mu uteklo jen o pár vteřin.

I když jméno pětatřicetiletého rodáka ze Ženevy s francouzským pasem chybí na startovní listině oválového závodu na 500 mil v Indianapolisu, málem si z trati nazývané "Stará cihelna" odvezl vítěznou trofej.

Jak to mohl přežít? Grosjean proletěl svodidly, vůz ohořel jako dekorace ze Star Wars Jak to mohl přežít? Grosjean proletěl svodidly, vůz ohořel jako dekorace ze Star Wars Prohlédněte zde

Před 105. ročníkem vrcholného amerického formulového podniku se už sedmým rokem jezdí GP Indy. Závod je vedený z velké části vevnitř oválu. Jde o upravenou trať, jakou formule 1 používala v době, kdy se Velká cena USA jela právě v Indianapolisu.

Byť tento závod už jako pilot formule 1 nezažil, okruh Grosjeanovi evidentně sedl. Letošní nováček v IndyCar to dokázal už v sobotní kvalifikaci, kterou vyhrál o 13 setin vteřiny před dvojnásobným šampionem série Josefem Newgardenem.

"Je to první pole position od roku 2011," vzpomínal jezdec týmu Dale Coyne Racing na svůj poslední kvalifikační úspěch, který dosáhl v GP2. "Posledních pár let bylo z hlediska výsledků hodně krušných. Být ve špičce, to je jako být znovu naživu."

První místo si Francouz pohlídal i druhý den po chaotickém startu a plných 44 kol vedl. Jenže po zastávce v boxech jej předjel Rinus VeeKay a o 15 let mladší Nizozemec už svoji šanci na premiérové vítězství v IndyCar nepustil z rukou. V cíli oba rivaly dělilo pět vteřin.

Spíš než na špatnou strategii si Grosjean stěžoval na jezdce z chvostu pole. Některé předjížděcí manévry o kolo byly totiž na hranici kolize. Nejvíc žehral na Japonce Takumu Sata. "Takuma jel dost na hraně. Když pak za ním ztratíte tři vteřiny a další čas předjížděním, je to docela frustrující," neodpustil si kritiku.

Teď bývalého pilota formule 1 čeká téměř měsíční pauza. Jeho místo v týmu, podobně jako v dvojzávodě na oválu v Texasu, během Indy 500 zaujme Pietro Fittipaldi. Shodou okolností stejný pilot, který jej loni po vážné havárii zastoupil v týmu Haas.

Podívejte se na video z hromadné havárie při startu závodu IndyCar XPEL 375 na oválu Texas Motor Speedway. IndyCar Media |  00:50
reklama