reklama

Ruská expanze do F1: závod v Soči a teď pilot Kvjat

Danillo Kvjat. Danillo Kvjat. autor: Scuderia Toro Rosso - Mark Thompson/Getty Images
Novým pilotem stáje formule 1 Toro Rosso bude v příští sezoně Rus Daniilo Kvjat.

Vídeň - Novým pilotem stáje formule 1 Toro Rosso bude v příští sezoně Rus Daniilo Kvjat. Devatenáctiletý jezdec, jenž je stejně jako Sebaqstian Vettel "produktem" juniorským programem Red Bullu, v týmu vytvoří dvojici s Francouzem Jeanem-Ericem Vergnem.

Kvjat v Toro Rosso zaujme uvolněné místo po Danielu Ricciardovi, jenž po sezoně nahradí v Red Bullu končícího Marka Webbera. Ruský pilot naposledy působil v seriálu GP3 a Formuli 3. Vedení stáje, kterou vlastní Red Bull, tak drží trend angažování úspěšných jezdců z mládežnického programu.

Kvjat udělal dojem při testech v Silverstonu

"Že je Daniil velice talentovaný, je zřejmé z jeho výsledků ve všech juniorských kategoriích," prohlásil šéf stáje Franz Tost. Na představitele týmu prý Kvjat udělal dojem při testování mladých pilotů v Silverstonu.

Kvjat vyhrál v minulé sezoně alpský šampionát formule Renault 2.0. Letos si v v Eurosérii Formule 3 připsal jedno vítězství a pětkrát se umístil na stupních vítězů, což mu stále dává šanci na celkový triumf.

Kvjat může navázat na Petrova

Rusko tak může mít v seriálu F1 v příští sezoně, kdy bude hostit premiérovou Grand Prix v Soči, dva zástupce. O ruském pilotovi uvažuje i Sauber, jenž možná na přání nového ruského sponzora angažuje osmnáctiletého Sergeje Sirotkina. Ten ale nejprve musí získat potřebnou superlicenci.

Ve formuli 1 jezdil už v letech 2010 až 2012 jiný Rus - Vitalij Petrov. Ten byl dosud jediným zástupcem největší evropské země v prestižním seriálu, celkem odjel 57 Velkých cen, získal 64 bodů a v roce 2011 skončil třetí v úvodním závodě sezóny v Melbourne.

V rukou ruských majitelů je také stáj formule 1 Marussia, i když fakticky sídlí v britském Banbury.

reklama