reklama

Šampion na čtyřicet vteřin Massa už zase bojuje se smůlou

Podívejte se, jak mechanici Williamsu zkazili Felipemu Massovi závod v Číně v boxech. youtube.com
Felipe Massa je zaručeně největším smolařem poslední dekády formule 1. Jeho špatná karma se projevila i v nedělní Velké ceně Činy.

Analýza - Felipe Massa je zaručeně největším smolařem poslední dekády formule 1. Jeho špatná karma se projevila i v nedělní Velké ceně Činy.

Téměř celá kariéra sympatického Brazilce je příběhem talentované jezdce, který se snaží vymanit ze stínu jiných hvězd. Když už konečně jednou přestal u Ferrari dělat "křoví", tak v roce 2008 slavil titul mistra 2008 pouhých čtyřicet vteřin, než se k šoku zaplněných tribun v Rio de Janeiru Lewis Hamilton v poslední zatáčce uchvátil rozhodující pátou příčku.

A tak to bylo s Massou pořád. Po odchodu Michaela Schumachera byl místo něj jedničkou Kimi Räikkönen a po něm Fernando Alonso. Brazilec poctivě plnil roli dvojky, která dělá všechno, co vidí týmu na očích. Ostatně hláška "Fernando je rychlejší než ty." z ostudné GP Německa 2010 už vstoupila do dějin formule 1.

Oko v ohrožení

A pokud by vám to všechno bylo málo, připomeňme si ještě 25. červenec 2009. To dostal  na Hungaroringu do helmy v plné rychlosti pružinou, která upadla z Brawnu jeho krajana Rubense Barrichella. Lékaři v Budapešti pak měli plné ruce práce, aby mu zachránili levé oko a Massa přišel o zbytek sezony.

Ale pokud si 32letý pilot myslel, že letošním odchodem do Williamsu smolnou sérii ukončí, tak se šeredně mýlil.

Nejdřív to byly vnitřní rozbroje s talentovaným Valtteri Bottasem. V Malajsii Brazilec dostal, a to dost nešetrným způsobem, od týmu příkaz, aby Fina pustit před sebe. On ale neposlechl a dojel do cíle před stájovým kolegou na sedmém místě.

Další ošklivá rána do jezdecké pohody přišla teď v neděli. Massa ukázal na startu závodu v Šanghaji ostré lokty, prohnal se kolem soupeřů jako vítr a i přes skoro kolizi s Fernandem, Alonsem zaujal pátou příčku.

Když levá není pravá a naopak

Do boxů vjížděl v 11. kole ze stále výborné osmé pozice. Ale to bylo naposledy, co si v Číně mohl dělat naděje na body. Massův souboj se soupeři totiž zhatili jeho vlastní mechanici.

Bohužel člověk zodpovědný u Williamsu za přípravu všeho potřebného před výměnou pneumatik zřejmě chyběl už v mateřské školce na výkladu pojmů "levá" a "pravá".

Jinak prostě nejde pochopit, že mechanici nejdřív namontovali na zadní kola gumy prohozeně. Pak si toho někdo všimnul, takže následovala procedura odmontování, luštění popisek na pneumatikách a konečně i namontování správných kusů na správná kola.

Celá "akce" stála Massu kolem 50 vteřin,propad na chvost jezdeckého pole a v konečném důsledku i konec nadějí na slušný výsledek z nedělní Velké ceny. Pro jezdce to byla další studená sprcha.

"Určitě jsem naštvaný z toho, co se dnes stalo. Ale taky jsem naštvaný z toho, co se stalo v závodech doteď. Doufám, že se něco takového už nebude opakovat," věří rodák ze Sao Paula.

Snad bude mít dokonce letošní sezony víc štěstí. Smůly si Massa i na své poměry už vybral docela dost.

Facebooková stránka autora: Radek Vičík - Aktuálně.cz

reklama