reklama

Konec! Kariéra legendy formule 1 Schumachera je v cíli

Michael Schumacher se po devatenácti sezonách loučí s formulí 1. Michael Schumacher se po devatenácti sezonách loučí s formulí 1. Foto: Reuters
Třiačtyřicetiletá legenda formule 1 po této sezoně definitivně ukončí aktivní kariéru.

Suzuka - Sedminásobný mistr světa formule 1 Michael Schumacher ukončí po sezoně jezdeckou kariéru v královské automobilové třídě.

Třiačtyřicetiletý německý pilot to oznámil na tiskové konferenci v dějišti víkendové Velké ceny Japonska Suzuce.

Schumi je pyšný na to, co dokázal

"I když jsem pořád schopen konkurence, rozhodl jsem se pro tento krok. Nedosáhli jsme cílů, jaké jsme si vytkli. Můžu ale být pyšný na to, co jsem dokázal," prohlásil Schumacher.

Schumacher už seriál mistrovství světa opustil po sezoně 2006 jako tehdejší superstar týmu Ferrari. S ní získal pět titulů, předchozí dva oslavil v Benettonu.

Čas říci sbohem

V roce 2010 se vrátil do prestižního šampionátu jako hvězda stáje Mercedes. Ve třech sezonách bylo ale jeho maximem jedno třetí místo a německý tým se rozhodl, že s ním neprodlouží smlouvu. Místo něj angažoval pro příští ročník Lewise Hamiltona.

"Přišel čas říct sbohem," řekl Schumacher, a vyloučil tím spekulace, podle nichž by mohl po konci v Mercedesu najít uplatnění například v Sauberu. "A není můj styl dělat něco, o čem nejsem na sto procent přesvědčen," doplnil.

"Ztratil jsem motivaci a energii, které jsou (ve formuli 1) bezpodmínečně nutné," vysvětlil Schumacher, jenž po comebacku zažil ústup ze slávy. Z 52 závodů za Mercedes vytěžil jako maximum třetí místo v letošní Velké ceně Evropy ve Valencii. Z dosavadních 14 závodů sezony navíc plnou polovinu nedokončil.

Nejúspěšnější pilot v historii

S formulí 1 se nicméně Schumacher rozloučí stále jako nejúspěšnější jezdec historie.

Vedle rekordního počtu titulů drží maximum i s počtem 91 vítězných závodů a patří mu první místo i v celé řadě dalších statistik. Před sebou má teď ještě šest závodů, rozlučkovou pro něj bude Grand Prix Brazílie 25. listopadu.

reklama