reklama

Schumacher se po půlroce probudil a míří na rehabilitaci

Michael Schumacher. Michael Schumacher. autor: Reuters
Někdejší šampion formule 1 Michael Schumacher opouští jednotku intenzivní péče.

Grenoble - Téměř půl roku to trvalo, ale ten den konečně nastal. Michael Schumacher, někdejší šampion formule 1, je při vědomí.

Schumacher se zranil při nehodě na lyžích. Od té doby uteklo pět a půl měsíce. Nyní už však legendární závodník není v kómatu a dnes ráno byl propuštěn z nemocnice v Grenoblu. Oznámila to jeho manažerka Sabine Kehmová.

Pětačtyřicetiletého německého závodníka nyní podle ní čeká dlouhodobá rehabilitace.

Podle informací agentury AFP byl Schumacher převezen do Švýcarska na univerzitní kliniku v Lausanne, přijetí slavného pacienta potvrdil mluvčí nemocnice. "Jeho rodina je tu s ním ve zvlášť vyhrazených prostorách kvůli ochraně jejich soukromí, kde mu budeme moci zajistit tu nejlepší možnou péči," řekl AFP mluvčí Darcy Christen.

Kehmová bližší podrobnosti o Schumacherově aktuálním zdravotním stavu neprozradila. "Michael opustil univerzitní kliniku v Grenoblu, aby mohl pokračovat v dlouhé rehabilitační fázi. Už není v kómatu," uvedla Kehmová v oficiálním prohlášení. Nepotvrdila ani, kde bude další léčba probíhat. "Do budoucna žádáme o pochopení, že jeho další rehabilitace bude probíhat stranou veřejnosti," dodala manažerka.

Podle německého Bildu rodák Hürthu komunikuje se svým okolím, především s manželkou Corinou a svými dětmi. Proto také už mohl opustit lůžko na specializované klinice a zamířit

Osudné lyžování v Méribelu

Sedminásobný mistr světa formule 1 se zranil 29. prosince 2013 při pádu na lyžích v Méribelu. Po nárazu do kamene utrpěl těžký úraz hlavy s poraněním mozku.Podle mínění lékařů mu zachránila život jen nasazená přilba.

V nemocnici v Grenoblu podstoupil dvě operace a od počátku byl udržován v umělém spánku. Od konce ledna ho z něj lékaři začali probouzet, až počátkem dubna ale Kehmová potvrdila, že je tato fáze úspěšná a Schumacher "vykazuje známky probouzení a vědomí." Další oficiální informace o jeho zdravotním stavu až dosud rodina nezveřejnila.

Schumacherova rodina výslovně poděkovala lékařům, ošetřovatelům, sestrám a terapeutům z nemocnice v Grenoblu, stejně jako těm, kteří závodníkovi poskytli první pomoc přímo na místě nehody. "Odvedli skvělou práci," píše se v prohlášení.

"Michaelova rodina také chce poděkovat všem lidem, kteří na něj mysleli a přáli mu vše nejlepší. Určitě jste mu pomohli."

Proč Schumi upadl, zůstává záhadou

Proč k Schumacherově osudnému pádu došlo, zatím zůstává nejasné.

Podle francouzských vyšetřovatelů se neprokázalo ani cizí zavinění, ani pochybení ze strany provozovatelů lyžařského areálu.

Sjezdovka totiž byla dobře vyznačená a Schumacher v plné rychlosti upadl uprostřed terénu, kde neměl dle pravidel střediska v Méribelu co dělat.

Podle poslední verze vyšetřování mohla Schumacherovi paradoxně uškodit kamera, kterou měl nasazenou na helmě. Více čtěte zde.

reklama