reklama

Schumacher se vrací tam, kde začínal. A chce osmý titul

Michael Schumacher Michael Schumacher autor: Reuters
Do Mercedesu se Schumacher vrací po 18 letech

Praha - Schumacher a Mercedes. Tohle spojení se zdálo být po léta utopií. Německá legenda totiž v tomto desetiletí vybojovala hned pět mistrovských titulů v týmu "úhlavního nepřítele" z Ferrari.

Jméno Schumacher se stalo díky italské stáji prvotřídní značkou a zdálo, že toto "manželství" vydrží až do konce života. Zvlášť když se před čtyřmi měsíci chystal sedminásobný mistr světa usednout u týmu z Maranella opět za volant.

Jenže ve Ferrari se uzdravila týmová jednička Felipe Massa, jehož měl Schumacher do konce sezony zastoupit, navíc do týmu přišel někdejší největší rival německého pilota Fernando Alonso.

Čtěte také: Návrat potvrzen: Schumacher se upsal stáji Mercedes GP

A protože se naopak v týmu Brawn GP, který na konci letošní sezony koupila již zmíněná německá automobilka Mercedes, uvolnily oba jezdecké posty, Schumacher se rozhodl prodloužit kariéru v týmu, kterému šéfuje jeho dlouholetý přítel Ross Brawn.

Před deseti lety nemyslitelné spojení se tak stalo realitou. A po osmnácti letech se tak německý jezdec vrací do automobilky, kde se připravoval na vrcholnou kariéru.  

"Jsem rád, že můžu Mercedesu vrátit něco z toho, co mi kdysi dal. Bez Mercedesu bych nikdy ve formuli nebyl. Za celá ta léta jsem neměl možnost s ním pracovat, takže když teď starý přítel přišel a zeptal se mě na návrat, řekl jsem si: Proč ne?" citovala jej agentura AP.

"Nebudu jen do počtu"

A pak, kde jinde by měl rekordman formule jedna usilovat o osmý triumf, než v týmu, který zcela suverénně ovládl letošní sezonu. Navíc když má v zádech parťáka, který byl u téměř celé jeho kariéry a tedy i jeho úspěchů.

Přestože si vítěz 91 Velkých cen a držitel drtivé většiny rekordů dopřál tříletou pauzu od závodění, rozhodně nechce patřit do průměru startovního pole.  

"Nemůžu mít jiný cíl než bojovat o titul. Tři roky mimo formuli mě nabily energií, kterou teď cítím. Cítím, že můžu něco dokázat. Jsem naprosto přesvědčen, že nebudu jen do počtu," řekl dále na tiskové konferenci, na které podepsal tříletou smlouvu na sedm milionů eur (asi 184 milionů korun).

Schumacher se vrátil za volant formule jedna Schumacher se vrátil za volant formule jedna Prohlédněte zde

Jeho ambice potvrdil i sám Brawn, který Schumacherovi šéfoval při všech jeho sedmi triumfech u Benettonu a Ferrari. "Michael byl vždycky svým nejlepším kritikem. Když mi řekl, že na to má, tak mu bezmezně věřím..."

"Už jsem stoprocentně v pořádku"

Dosavadní poradce u Ferrari navíc potvrdil, že se zbavil bolestí krku, kvůli nimž musel v srpnu svůj návrat k závodění vzdát. "Teď už jsem stoprocentně v pořádku, času na léčbu bylo dost," dodal.

I kdyby však jezdec, kterému bude 3. ledna jednačtyřicet let, skutečně triumfoval, nejstarším mistrem světa by se nestal. Tím je pětinásobný šampion Juan Manuel Fangio z Argentiny, který svůj poslední titul získal ve 46 letech.

Nejstarším pilotem, jenž vyhrál Velkou cenu, je pak Ital Luigi Fagioli, který v roce 1951 zvítězil ve věku 53 let.

Přesto Schumacher jeden zápis do historie vytvořil, aniž by usedl do auta. Spolu s o šestnáct let mladším krajanem Nikem Rosbergem vytvořil v Mercedesu po 55 letech německý závodní pár.

reklama