reklama

Šéf F1 chce poroučet dešti. Aby byly závody zajímavější

Ecclestone uvažuje o umělém vlhčení tratí pro formuli

Praha - Start, první dvě zatáčky drama a pak už jen vláček až do cílové rovinky. Tenhle scénář mnoha Grand Prix se už několik let snaží změnit organizátoři formule 1.

Ve většině případů ale úsilí FIA ke kýženému snadnějšímu předjíždění nevedlo, i když jsou stále navrhovány nové a nové regulace pravidel. V roce 2011 tak například mají týmy možnost využít polohovací zadní křídla a také znovu do svých monopostů zabudovat systém KERS.

To vše se ale zdá málo hlavnímu promotérovi F1 Bernie Ecclestoneovi, podle nějž se ty nejdramatičtější závody bez ohledu na změny pravidel zásadně jezdí za deště. A proto by chtěl do formule "umělý" déšť zavést.

Čtěte také:

V Bahrajnu se kvůli nepokojům F1 definitivně nepojede
Kubicu operovali osm hodin, ale loket má opět v celku

"Když se podíváte na dnešní závody tak zjistíte, že se prakticky nedá předjíždět. Když je sucho, existuje na trati v podstatě jen jediná nejrychlejší trasa," prohlásil Ecclestone pro oficiální web formule1. 

"Ale když prší, tak je najednou všechno jinak. Když je mokro, tak se jezdí ty nejzajímavější závody. Takže co kdybychom si udělali vlastní déšť?" zamýšlí se osmdesátiletý šéf F1.

Podle britského miliardáře a šéfa Formula One Management by stačilo na některých okruzích trať jen pokropit, a to třeba i uprostřed závodu.

"Existují okruhy, které se dají uměle zavlažit a určitě by nebyl problém tyhle systémy instalovat všude."

"Proč by nemohlo ´pršet´ například dvacet minut uprostřed závodu, nebo třeba posledních deset kol. Stačilo by jezdce jen dvě minuty před začátkem zavlažování varovat," míní Ecclestone. "Garantuji vám, že najednou by nebylo jisté vůbec nic."

Na (ne)štěstí má podobný Ecclestoneův nápad zatím jen minimální šanci na prosazení. O jeho provedení by totiž musela rozhodnout FIA, která spravuje regule F1. K ničemu podobnému se ale dle dostupných informací nechystá.  

reklama