reklama

Sex, drogy, pivo a letušky. To je život bohémů F1

Nejen pseudonym při závodech sněžných skútru, jméno Jamese Hunta měl Kimi Räikkönen i na své helmě Nejen pseudonym při závodech sněžných skútru, jméno Jamese Hunta měl Kimi Räikkönen i na své helmě autor: Aktuálně.cz
James Hunt byl symbolem divoké éry F1 70. let. V čem je stejný a čím se liší nespoutaným Kimi Räikkönen?

Praha - V historii formule 1 snad nenajdete dva tak na první pohled blízké a přitom uvnitř absolutně odlišné osobnosti, jako jsou současný pilot Lotusu Kimi Räikkönen a mistr světa z roku 1976 James Hunt.

Proč právě po takovém bouřlivákovi, jakým finský jezdec je, měl údajně zatoužit nejepší tým současnosti Red Bull? Možná právě proto, že tak svůj.

Räikkönen se nikdy netajil tím, že miluje nevázaný životní styl legend 70. let minulého století. Pro závod sněžných skútru si kdysi zvolil pseudonym „James Hunt“ a v replice Britovy helmy závodil loni v Monaku.

„Moji přátelé se tomu vždycky smáli. Ale v sedmdesátých letech by můj život byl mnohem jednodušší. Narodil jsem se ve špatnou dobu,“ posteskl si ledový Fin.

33 letušek za dva týdny

Ano, oba působí na své okolí jako neřízená střela. Hunt miloval „La dolce vita“ tak moc, že nebylo problém ho těsně před startem Grand Prix načapat někde v karavanu s nahou dívkou, skleničkou alkoholu a cigaretou v puse. Příležitostně se nebránil ani drogám.

Asi nejdivočejší historka mluví o tom, že během dvou týdnu před rozhodujícím závodem sezony 1976 měl v Japonsku sex celkem s 33 letuškami British Airways a nespočetným množstvím japonských fanynek. A pak stejně dojel tak, že o jediný bod porazil Nikiho Laudu.

Prostořeký „Iceman“

Když tohle čtou fitness trenéři jezdců 21. století, jen hrůzou koulí očima. Dneska je pilot formule 1 vychován jako špičkový atlet s pravidelným denním režimem a příjmem potravin odpočítaným na kalorie.

Do toho přijde svérázný Räikkönen, pro něhož není problém se – ale pozor, většinou mimo sezonu – „opít jako Dán“ a ztropit veřejné pohoršení. Jen jemu prochází, když o práci snaze týmu během Velké ceny jen suše procedí „Kdyby to dělali na 100%, tak jsem mohl bojovat o vítězství!“.

Kometa, která rychle zhasla

Prostořekost je vlastností bohémů a tím byl Hunt a je i Räikkönen. Ovšem život britského hrdiny vidí jeho současný následovník také jako memento. Hunt měl za svůj život vztah, a vždycky velmi intimní, s pěti tisíci ženami.  Jenže zničil si organismus tak, že zemřel už v 45 letech na infarkt krátce poté, co požádal o ruku svoji potenciální třetí manželku.

Kimi ale nechce shořet jako pochodeň. Ostatně v tom, jací doopravdy jsou, je ten největší rozdíl. Hunt byl typický Brit se smyslem pro břitký humor a neuvěřitelně otevřenou povahou.  Ať byl v jakémkoliv týmu, miloval všechny své povinnosti a na tiskovkách na sebe vždycky strhával pozornost. Prostě britský typický dandy se vším všudy.

Pivo jako symbol

To je něco úplně jiného než chladný Seveřan, který má jen dvě vášně: miluje závodění a nenávidí marketingové a mediální povinnosti. Je to asi jediný člověk na světě, kterému je ukradené úplně všechno a který se neusmívá ani na nejvyšším ze stupňů vítězů.

Prostě „Nech mě být, já vím, co mám dělat!“, jak opáčil loni v Abú Zabí. A právě tam dokonale ukázal, proč je tím nejlepším možným Huntovým nástupcem. V muslimské zemi, kde je alkohol oficiálně na černé listině, oslavil svůj triumf lahví piva. Jestli bylo nealkoholické, to už necháme jen na jeho nejlepším vědomí a svědomí…

reklama