reklama

Šílenci bez brzd se dnes představí na Markétě

Český plochodrážník Václav Milík v akci. Český plochodrážník Václav Milík v akci. autor: Reuters
Světová plochodrážní esa s českou špičkou se dnes večer na pražské Markétě představí v 46. ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka.

Praha - Světová plochodrážní esa s českou špičkou se dnes večer na pražské Markétě představí v 46. ročníku Memoriálu Luboše Tomíčka. Na startu bude jedenáct zahraničních jezdců a pět českých.

Jde o závod, pořádaný na památku kapitána československé reprezentace, který tomuto sportu obětoval i svůj život. Zemřel při Zlaté přilbě v Pardubicích v roce 1968, když po pádu ležel na dráze a vrazil do něj jeden z motocyklistů.

Na třetí vítězství v řadě bude myslet Polák Rafal Okoniewski, což se v historii tohoto závodu povedlo v letech 1971 – 1973 pouze Novozélenďanovi Ivanu Maugerovi.  Okoniewski to však nebude mít vůbec snadné.

„Startovní listina je velice dobře obsazena. Mezi favority bude patřit zázračný supertalent Rus Emil Sajfutdinov, Švéd Andreas Jonsson, Australan Rory Schlein a reálnou šanci na vítězství mají samozřejmě dva stálí účastníci mistrovství světa – Němec Martin Smolinski a Australan Davey Watt. O pozici na předních místech budou určitě bojovat i čeští plochodrážníci – vítěz z roku 2010 Matěj Kůs a zlatý jezdec z roku 2006 Josef Franc,“ připomíná Pavel Ondrašík, sportovní ředitel.

Krčmář chce do elitní osmičky

Jezdci na motocyklech bez brzd najíždějí na sypkém povrchu do zatáček stokilometrovou rychlostí. Platí to nejen na zkušené harcovníky, ale i na tři české   mladíky. Mezi nimi je i Eduard Krčmář.

„Velice si cením účasti v tomto významném závodě. Vždyť na startu bude hned několik vynikajících jezdců, takže pozici do osmého místa bych považoval na úspěch. Mám za sebou i náročnou přípravu, v níž jsem se zaměřil především na zlepšení fyzičky,“ prozrazuje talentovaný plochodrážník. Dalšími perspektivními mladíky jsou Václav Milík a junior Zdeněk Holub.

Listina vítězů posledních dvaceti ročníků napovídá, jak velkou pozornost tomuto závodu věnují i ti nejlepší z nejlepších. Například Polák Tomasz Gollob, Australané Jason Crump a Ryan Sullivan, Američan Greg Hancock či Dán Nicki Pedersen. Z českých jezdců stojí ještě za zmínku tři primáty Bohumila Brhela.

reklama