reklama

Šlendrián u McLarenu: Poražený Hamilton se týmu zastal

Lewis Hamilton v boxech. Tady ztratil vedení v GP Evropy. Lewis Hamilton v boxech. Tady ztratil vedení v GP Evropy. autor: Reuters
Whitmarsh: Byla to operační chyba

Valencie - Obrovská chyba ve stáji McLaren zřejmě připravila Lewise Hamiltona o vítězství ve Velké ceně Evropy ve Valencii. Z triumfu se radoval Rubens Barrichello, poražený Angličan se však svého týmu zastal.

Ještě před druhými zastávkami v boxech byl vítěz poslední Velké ceny Maďarska v čele závodu na městském okruhu ve Valencii. Jenže zmatky při výměně pneumatik a evidentní nepřipravenost mechaniků stály britského šampiona cenné sekundy.

Ztráty využil Barrichello a dostal se na čelo. Podobně se dostal i po první zastávce v garážích před Hamiltonova stájového kolegu Kovalainena.

"Byla to operační chyba, ale nestála nás vítězství. Neměli jsme prostě závodní tempo," vyjádřil se k chybě týmový šéf Martin Whitmarsh.

Čtěte také:
Barrichello se dočkal. Hamiltona zradili mechanici
Hamilton vyjel pole position, McLaren má první řadu

"V žádném případě to nebyla Lewisova chyba. Měl zajet do boxů v sedmatřicátém kole. Samozřejmě, že jsme soutěžili s Rubensem, který by se dostal nejspíš před nás, nezávisle na tom, co jsme dělali my," vysvětloval šéf McLarenu.

Barrichello se dočkal. Po pěti letech vyhrál závod F1 Barrichello se dočkal. Po pěti letech vyhrál závod F1 Prohlédněte zde

"Cítili jsme, že můžeme lépe bojovat s Rubensem, pokud půjdeme do boxů o kolo později, ale nevěděli jsme, zda máme dost paliva. Dostali jsme informaci, že je ho dostatek a rozhodli jsme se zastávku odložit o kolo. Jenže Lewisovi jsme to sdělili v době, kdy už zajížděl k mechanikům. Ti neměli připravené pneumatiky, protože nevěděli, které z našich aut přijede první," uzavřel Whitmarsh.

"Vyhráváme i prohráváme jako tým"

Hamilton nakonec dojel s více než dvousekundovou ztrátou na Barrichella. Své kolegy však za chybu nepranýřoval.

"Vyhráváme i prohráváme dohromady. Hodně jsme se snažili, abychom se dostali na takovou úroveň, takže nemůžeme brát druhé místo jako něco samozřejmého," prohlásil Hamilton.

Barrichello, Hamilton a Raikkonen - To jsou tři nejrychlejší z Velké ceny Evropy Barrichello, Hamilton a Raikkonen - To jsou tři nejrychlejší z Velké ceny Evropy Foto: Reuters

"Jistě jsme ale zklamaní, že jsme nevyhráli, protože poslední tři závody jsme jeli ve výborném tempu a stále věřím, že je to zásluha obrovského nasazení všech v týmu. A tyhle věci se prostě stávají," pokračoval obhájce titulu.

"S tímhle týmem jsem absolvoval hodně závodů a vím, že se taková chyba stává velice zřídka," dodal.

Hamiltonovi tak nyní patří šesté místo. Barrichello se po triumfu ve Valencii, který byl jeho první po pěti letech, vrátil na druhé místo.

"Fantastické, na tenhle víkend nikdy nezapomenu. Přál bych si, aby ten okamžik trval věčně. Nejradši bych tady zůstal sedět do pondělka," radoval se Barrichello, jenž věnoval své vítězství krajanovi Massovi, který se zotavuje ze zranění z Velké ceny Maďarska.

reklama