reklama

Mladá Němka se málem zabila ve formuli. Teď míří v čistě ženské posádce do Le Mans

Formule 3, nehoda Sophie Flörschové v Macau Youtube.com
Sophia Flörschová utekla při havárii ve formuli 3 hrobníkovi z lopaty. Po roce a půl od děsivého karambolu bude 19letá pilotka chtít zdolat výzvu jménem 24 hodin Le Mans. V posádce budou samé ženy.

Místo: Macao. Datum: 18. října 2018.

Mladá německá naděje se ve vrcholu sezony vydala na zrádný městský okruh popasovat se s mužskými soupeři.

V hlavním závodě formule 3, kde byli jejími soupeři mnozí ze současných jezdců F2 včetně krajana Micka Schumachera, probíhalo až do třetího kola všechno podle plánu.

Jenže při brzdění z rychlosti 250 kilometrů v hodině do zákeřné zatáčky Lisboa škrtla svým monopostem o vůz Inda Jehana Daruvala a stroj stáje Van Amersfoort Racing vystřelil jako neřiditelný projektil do vzduchu. Přeletěl ochranný plot a "po cestě" zranil japonského jezdce Šo Cuboie, dva fotografy a jednoho traťového komisaře.

Havárie závodnici nezlomila

Flörschová byla po děsivém karambolu jen krůček od doživotní invalidity. Havárie jí sice poranila páteř, ale naštěstí nebyla zasažena mícha. Svého snu o závodění se nevzdala ani na vteřinu. Po 17hodinové operaci a intenzivní rekonvalescenci absolvovala už za pouhých 146 dnů další závod.

Závodnice se dokonce loni v říjnu vrátila do Macaa. Cíl ovšem v hlavní jízdě Grand Prix kvůli technické závadě neviděla. "Necítila jsem proti předchozímu roku žádný rozdíl. Necítím žádný tlak," uvedla Flörschová  při svém návratu.

Nižšími formulemi ambice rodačky z předměstí Mnichova zdaleka nekončí. Tento týden byla potvrzena jako členka ryze ženské posádky pro letošní čtyřiadvacetihodinovku v Le Mans. "Jo! Pojedu v tomhle prvotřídním závodě. S holkami to pořádně roztočíme," radovala se německá pilotka na sociálních sítích.

Flörschová je v týmu nejmladší. Ve voze týmu Signatech budou jejími kolegyněmi o sedm let starší testovačka stáje F1 Alfa Romeo Tatiana Calderónová  a zkušená 39letá Britka Katherine Leggeová. Ta jela už sedmkrát čtyřiadvacetihodinovku v americké Daytoně.

Přesto to bude v červnu na okruhu Circuit de la Sarthere pro všechny tři velká premiéra. Aby si dámy na sportovní prototyp slabší kategorie LMP2 zvykly, zúčastní se posádka také seriálu European Le Mans Series.

Ženy a Le Mans

Ve slavném vytrvalostním závodě se čistě ženské trio objeví poprvé od roku 1991, kdy se Američanka Lyn St. Jamesová, Desire Wilsonová z Británie a domácí Cathy Mullerová střídaly za volantem vozu Spice. Posádka se startovním číslem 40 čtyřiadvacetihodinovku nedokončila, odjela pouze 47 kol.

Celkem zatím v Le Mans startovalo 61 žen. Rekordmanka, Francouzka Anne-Charlotte Verneyová, absolvovala mezi roky 1974 a 1983 deset ročníků. Nejúspěšnější byla ale její krajanka Odette Siková, jež spolu s Louisem Charavelem, startujícím pod přezdívkou "Sabipa", skončila v roce 1932 celkově čtvrtá a první ve třídě dvoulitrových vozů.

Jak vysoko se ve výsledkové listině objeví trio Flörschová-Calderónová-Leggeová, se dozvíme v neděli 14. června po 16. hodině. To bude 88. ročník čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans odmávnut.

reklama