Konec francouzského trápení. Lacko si k narozeninám daroval vítězství

Radek Vičík Radek Vičík
24. 9. 2017 17:07
Adam Lacko vyhrál v Le Mans závod ME tahačů na okruzích a titul šampiona se mu opět přiblížil. Tým Buggyra si držení vedení i v Poháru konstruktérů.
Adam Lacko oslavil v Le Mans dvanácté vítězství v letošní sezoně.
Adam Lacko oslavil v Le Mans dvanácté vítězství v letošní sezoně. | Foto: Buggyra

Le Mans (od našeho zpravodaje) - Adam Lacko dal v neděli, kdy slavil 33. narozeniny, zapomenout na nepovedené sobotní výsledky a také v Le Mans slavil vítězství v závodě ME tahačů na okruzích, k němuž přidal ještě čtvrtou pozici.

Před posledním závodním víkendem v Jaramě má před Jochenem Hahnem náskok 45 bodů. Ve Španělsku bude k mání už jen posledních 60 bodů letošního ročníku.

"Teď už to vypadá mnohem lépe než včera, náskok ubyl jen malinko. Ale pořád není nic jistého a také v Jaramě musím bojovat od začátku do konce," řekl spokojený Lacko v boxech.

Pilot Buggyry hodil za hlavu zisk pouhých sedmi bodů z předchozího dne a už v dopolední kvalifikaci si vybojoval místo v první řadě.

Mezi kvalifikací a závody se v boxech roudnické stáje slavilo, protože Adam Lacko měl právě v neděli narozeniny.

Oslavenec dokázal po startu v šikaně vybrzdit držitele pole position Saschu Lenze a od té chvíle byl závod v jeho režii.

Český pilot jel stabilně a celých 11 kol nedal Lenzovi ani za ním jedoucímu Hahnovi jedinou chybičkou šanci pokusit se zaútočit na vedoucí pozici. V cíli mu časomíra ukázala vteřinový náskok před prvním z dua německých pronásledovatelů.

Pro boj Buggyry v Poháru konstruktérů bylo důležité i šesté místo Davida Vršeckého. I přes triumf bylo v té chvíli jasné, že rodák z Čeladné v Le Mans nemůže předčasně slavit titul.

V druhé jízdě, kde si elitní osmička vyměnila pozice na startu, Lacko výborně odstartoval a brzy se dostal na čtvrté místo. Pak ho sice předjel Lenz, jenže ten byl s 30vteřinovou penalizací za překročení maximální povolené rychlosti mimo hru a lídr seriálu byl oficiálně klasifikován čtvrtý se ztrátou necelých čtyř vteřin na vítězného Gerda Körbera, Hahn se umístil tešně před českým jezdcem.

Týmové úsilí Buggyry Vršecký podpořil šestou pozicí. Roudničtí navíc po zápase podali protest proti Hahnově manévru, který během závodu při nájezdu do cílové rovinky vrazil do Vršeckého. S tím ale u ředitelství závodu neuspěli.

"David byl široký do zatáčky a já jsem viděl šanci se vedle něj dostat. Věděl jsem, že on do mě pak nestrčí. Jenže Jochen (Hahn), když viděl, že David brzdí, tak sudal nohu z brzdového pedálu a nabral ho Tu ránu jsme slyšel i v autě a jen tak, že jsem se mu vyhnul a Hahn se dostal přede mě," popsal Lacko sporný moment druhého závodu.

Závod mistrovství Evropy tahačů v Le Mans:

3. jízda: 1. Lacko (ČR/Buggyra) 23:24,032, 2. Lenz (Něm./MAN) -1,094, 3. Hahn (Něm./Iveco) -4,057, …6. Vršecký (ČR/Buggyra) -7,285.

4. jízda: 1. Körber (Něm./Iveco) 23:18,867, 2. Halmová (Něm./MAN) -0,720, 3. Hahn -2,482, 4. Lacko -3,805, …6. Vršecký -6,924.

Průběžné pořadí ME: 1. Lacko 345, 2. Hahn 300, 3. Kiss (Maď./Mercedes) 284, …8. Vršecký 122, 22. Vojtíšek (ČR/MAN) 2.

Pohár konstruktérů: 1. Buggyra Racing 494, 2. Reinert Adventure 457, 3. Iveco Magirus 449.