reklama

Talentovaný rallyekrosař Skočdopole míří za svým snem v týmu mistra světa

Dan Skočdopole a Timmy Hansen Dan Skočdopole a Timmy Hansen autor: YellowSquad team/Bretton, s.r.o.
Šestnáctiletý český automobilový závodník Dan Skočdopole bude v letošním roce startovat v rallyekrosovém šampionátu RX2 International Series, který je součástí programu mistrovství světa.

A bude mít nad sebou skvělý dohled, pojede totiž pod hlavičkou švédského týmu YellowSquad Timmyho a Kevina Hansenových, úspěšných synů čtrnáctinásobného evropského šampiona Kennetha Hansena.

"Je to splnění snu," řekl Skočdopole na páteční tiskové konferenci v Praze. Kenneth Hansen je světová rallyekrosová legenda, úspěšní jsou ale i jeho synové. Sedmadvacetiletý Timmy se letos na start postaví jako úřadující šampion, o šest let mladší Kevin byl loni celkově třetí.

"Jsem si jistý, že s těmito lidmi můžeme dokázat velké věci. Samozřejmě, že si dáváme velké cíle, ale cením si toho, že můžu závodit s mistrem světa a získávat od něj rady," podotkl Skočdopole, který bude nejmladším jezdcem ve startovním poli.

Skočdopole začínal jako většina závodníků v šesti letech na motokárách, uspěl v Česku i na mezinárodním poli. Před dvěma lety se ale odhodlal ke změnám a vybral si rallyekros.

"Přemýšleli, jsme, kam dále, a Dana to do formulí moc netáhlo. Nakonec jsme se rozhodli pro rallyekros, který je dnes prakticky také čistě okruhovým závoděním na asfaltu. Šotolinové části jsou minimalizované," řekl Tomáš Skočdopole, jezdcův otec.

"Rallyekros je akční a pochybuji, že je nyní v motorsportu něco atraktivnějšího. Závodí se v každé zatáčce. Je kontaktní a hrozně se mi líbí. Rozhodně v něm plánuji v příštích letech zůstat," uvedl Dan Skočdopole, jenž momentálně studuje mezinárodní American Academy v Praze a je v druhém ročníku. "Je to náročné, protože ve škole dost chybím a oni nejsou moc tolerantní," přiznal Skočdopole.

Naděje, zmar a pak euforie. Švéd dosáhl na titul, který unikl i legendě Loebovi Naděje, zmar a pak euforie. Švéd dosáhl na titul, který unikl i legendě Loebovi Čtěte zde

Šanci spolupracovat s Hansenovými dostal český talent po listopadovém testování. "Byl hodně rychlý a ukázal, že před sebou může mít úspěšnou budoucnost. Budeme společně pracovat, abychom měli silné auto, to je v motorsportu klíčové. A jsme připraveni mu radit a pomáhat. RX2 je perfektní škola, ideální příprava na mistrovství světa," řekl Timmy Hansen. "Je těžké teď říct, jak na tom bude, ale určitě to bude zajímavé a je to pro nás velká výzva," doplnil jej otec Kenneth Hansen.

Cíle Skočdopoleho jsou dané, chce se v budoucnosti dostat do hlavní kategorie rallyekrosového MS, kterou jsou nyní takzvané Supercars. "Plán je jasný, chceme do nejvyšší rallyekrosové kategorie. Samozřejmě je ale hodně faktorů, na kterých záleží a které my nemůžeme ovlivnit. Štěstí ale přeje připraveným a to my chceme být," řekl Skočdopole.

Poukázal hlavně na plány mezinárodní federace nasadit do toho šampionátu vozy s elektrickým pohonem.

"Uvidíme, co se bude dít v roce 2021 a 2022, kdy přijdou nové automobilky a otevřou se sedačky, které budou volné. A továrny si budou vybírat jezdce, kteří byli na vrcholu. Hlavní úkol je tam být. Jsem přesvědčený, že rallyekros má budoucnost ještě větší než s automobilkami, který tam byly doteď. Ať chceme nebo nechceme, elektrika má budoucnost," dodal Skočdopole.

reklama