reklama

Už jde do tuhého. Vettelovi stačí k titulu páté místo

Sebastian Vettel. Sebastian Vettel. autor: Reuters
Vítězstvím v Japonsku sice Sebastian Vettel ještě nezískal čtvrtý titul mistra světa v řadě, ale udělal k němu pořádný krok. V Indii už může spoléhat jen na vlastní síly.

Greater Noida - Vítězstvím v Japonsku sice Sebastian Vettel ještě nezískal čtvrtý titul mistra světa v řadě, ale udělal k němu pořádný krok.

V neděli při Velké ceně Indie už může spoléhat jen na vlastní síly a nesledovat výsledky svého posledního zbylého rivala. Pokud Němec doveze svůj Red Bull nejhůř na pátém místě, nepomůže Fernandovi Alonsovi s Ferrari ani to, kdyby se rozkrájel.

Ten se také na okruhu Buddh International Circuit soustředí hlavně na oslavu svého rekordu, když v Suzuce s celkovým ziskem 1571 bodů přeskočil i Michaela Schumachera.

„Rekord je vždycky rekord a je potřeba ho oslavit,“ napsal Alonso na svém twitteru s tím, že o nadcházejícím závodním víkendu pojede se speciální helmou.

Nesmrtelný, ale ne nejrychlejší

Řeč čísel je totiž neúprosná. Vettel má teď 297 bodů, Alonso o plných 90 méně. Pokud lídr seriálu získá aspoň deset dalších, bude "vymalováno". Španěl totiž při rovnosti bodů prohrává na počet triumfů v Grand Prix. Na Vetellových devět nemůže mít, ani kdyby vyhrál všechno do konce sezony.

Jak může Vettel vyhrát v Indii titul

Když dojede pátý a lépe, získá titul bez ohledu na výsledek Fernanda Alonsa.

Když Alonso dojede druhý a Vettel ne hůře než osmý.

Když Alonso nedokončí závod nebo skončí na třetím a horším místě, je Vettel mistrem bez ohledu na svůj výsledek.

Ziskem titulu by se 26letý Němec zařadil mezi „nesmrtelné“ muže historie formule 1. Čtyři tituly totiž ve více než šesti dekádách existence seriálu získali pouze Schumacher (ten jich má celkem 7), Juan Manuel Fangio (5) a Alain Prost (4). Vettel by tak v žebříčku přeskočil taková jména jako Jack Brabham, Niki Lauda, Ayrton Senna nebo Jackie Stewart.

Ale ani v případě, že se stane šampionem už tři závody před koncem sezony, nebude to nový rekord. Když vynecháme úvodní éry F1, kdy se za rok jelo sotva deset Velkých cen, tak v novodobé historii dokázal v roce 1992 Nigel Mansell vybojovat prvenství už v jedenáctém ze šestnácti závodů. O deset let později se to povedlo také Schumacherovi, ovšem to už měla sezona plných 17 dílů.

Red Bull může slavit dvojitě

V Indii není „k mání“ jen titul nejlepšího pilota světa, ale Red Bull může také rozhodnout Pohár konstruktérů. Tam jsou jeho soupeři ještě Ferrari a Mercedes, ale jejich situace je podobně beznadějná jako Alonsův boj s větrnými mlýny.

Red Bull má momentálně 445 bodů, Ferrari 297 a Mercedes 287. Oběma pronásledovatelům nemusí k udržení jejich nadějí stačit ani nedělní double.

Víkendový program začíná v pátek dvěma volnými tréninky, v sobotu se jede ještě poslední trénink a po něm následuje kvalifikace. Samotná Velká cena Indie startuje v neděli v 10:30 hodin a sledovat živě ji můžete ZDE.

Program Velké ceny Japonska:

Den událost čas
Pátek první trénink 6:30
Pátek druhý trénink 10:30
Sobota třetí trénink 7:30
Sobota kvalifikace 10:30
Neděle Grand Prix 10:30

Pozn.: Všechny časy jsou v SELČ.

reklama