reklama

V F1 létaly výhrůžky, kola a pokuty. Kvůli Safety Caru

Takhle na Hungaroringu skončil monopost Lewise Hamiltona Takhle na Hungaroringu skončil monopost Lewise Hamiltona autor: Reuters
Na SC doplatili Vettel, Kubica, Rosberg a Sutil

Praha - Přestože se mezi odborníky formule jedna říká, že Velká cena Maďarska na Hungaroringu je 'o ničem', protože se prakticky nedá předjíždět, nedělní závod postavil všechny předpoklady o závodní nudě na hlavu.

A všechno způsobil zpomalovací vůz - tzv. Safety Car.

Ten vyjel na trať v 16. kole, když pořadatelé odklízeli zbytky po nabouraném monopostu Španěla Jaimeho Alguersuariho. A v paddocku se začaly dít věci...

Čtěte také:
Webber v Maďarsku kraloval a vede šampionát F1
Barrichello obviňuje Schumachera: málem jsi mě zabil

Až na tři závodníky všichni jezdci dostali příkaz zajet do boxů vyměnit si pneumatiky. Jednou z těchto tří výjimek byl i pozdější vítěz Australan Mark Webber, který se posunul z třetího místa na první a to i přes svou zastávku v boxu udržel až do cíle.

Vettelovi vzal Safety Car vítězství

Naopak lát Safety Caru mohl Webberův týmový kolega z Red Bullu a vítěz kvalifikace Němec Sebastian Vettel, který kvůli zpomalovacímu vozu a také své nepozornosti přišel o pravděpodobné vítězství a propadl se na třetí příčku.

Zpomalovací vůz se totiž vrátil zpět do boxové uličky už po dvou kolech. Vettel si ale nevšiml, že na Safety Caru zhasla světla, což znamená jeho návrat do boxů. Místo toho se pohyboval v uctivé vzdálenosti za Webberem, čímž zpomaloval další jezdce.

V další fázi závodu mu za to sportovní komisaři udělili oprávněně trest průjezdem boxovou uličkou a na druhé místo se před něj protlačil Španěl Fernando Alonso na ferrari, který před Vettelem zubynehty udržel svou pozici až do cíle.

Německý jezdec se s verdiktem dlouho nemohl srovnat. Do týmové vysílačky se zuřivě otázal, kdo a za co mu trest udělil a při průjezdem boxy nad hlavou zatínal dlaně v pěst.

Jeho nespokojenost byla znát i na stupních vítězů. Víc než druhé místo Alonsa jej viditelně štvala radost týmového kolegy Webbera, který se vítězstvím posunul na čelo průběžného pořadí šampionátu.

A kdyby nebylo penalizace, mohl se podobným způsobem radovat právě Vettel.

Rosbergovo kolo trefilo mechanika

Jenže to nebylo vše, co výjezd Safety Caru způsobil. Na nastalou vřavu v boxech doplatil i německý jezdec Mercedesu Nico Rosberg, jemuž mechanici špatně přimontovali pravé zadní kolo a z průběžného sedmého místa musel odstoupit.

Stát se však mohla mnohem větší tragédie. Letící kolo trefilo ve vedlejším boxu stojícího mechanika Williamsu. Ten musel podstoupit vyšetření v nemocnici, naštěstí však vyvázl jen se zraněním žeber, i když byl podle některých informací dokonce v bezvědomí.

Podívejte se, jak vylétlo kolo z Rosbergova monopostu

"Nikomu nic nevyčítám. To se prostě v F1 stává. Když jsem slyšel, že moje kolo trefilo jednoho z mých starých známých, bál jsem se spíš o tu pneumatiku, než o něj," mohl si tak po závodě Rosberg zavtipkovat na adresu kolegy ze svého bývalého týmu.

Mercedes za to však od FIA dostal pokutu padesát tisíc dolarů (takřka milion korun).

Milion zaplatí i Renault za sražení Sutila 

Zatímco v Rosbergově případě šlo o 'nešťastný' zásah, srážka Poláka Kubicy z Renaultu a Němce Adriana Sutila z Force India byla jednoznačnou chybou lollipopmana Renaultu.

Ten vypustil Kubicu po výměně pneunamitik do uličky, aniž by si všiml, že se téměř stokilometrovou rychlostí řítí do vedlejšího boxu Sutil.

Oba monoposty do sebe vlétly a oba také předčasně skončily. Kubica sice ještě zkoušel chvíli jet s velkou ztrátou na posledním místě, po následné penalizaci však zajel do boxů.

Velkou cenu Maďarska i šampionát F1 ovládl Mark Webber Velkou cenu Maďarska i šampionát F1 ovládl Mark Webber Prohlédněte zde

Renault stejně jako Mercedes dostal za svou chybu pokutu 50 tisíc dolarů.

Zpravidla nudný Hungaroring tak vedle hrubek mechaniků přinesl drama i v průběžném pořadí. Vedoucí Webber má pouze čtyřbodový náskok na Brita Lewise Hamiltona, o dalších šest bodů zpět je Vettel a 14 bodů na Webbera ztrácí Brit Jenson Button.

Před třítýdenní pauzou tak dostala formule jedna od Hungaroringu překvapivý dárek, který před víkendem téměř nikdo nečekal.

reklama