V GP Austrálie formule 1 vypálil všem rybník Räikkönen

FOTO Vodní peklo i rychlý Fin. To byly formule v Melbourne
Před závodem se všech 22 pilotů sešlo při tradičním společném fotografování. Uvidíme, kolik nových tváří se objeví na tablu jezdců F1 na konci sezony.
Sebastian Vettel po vítězství v dopolední odložené klasifikaci věřil, že dokáže uspět i v závodě.
Start vyšel nejlépe Sebastianu Vettelovi a oběma pilotům Ferrari.
Jenson Button a celý McLaren se v Austrálii trápili. Jednomu z favoritů vstup do sezony vůbec nevyšel. Desáté místo je opravdu tristní výsledek.
Radek Vičík Radek Vičík
17. 3. 2013 8:40
V závodě, kde hrála velkou roli pneumatiková strategie, skončil druhý Fernando Alonso ve Ferrari a třetí obhájce titulu Sebastian Vettel s Red Bullem.

Melbourne - Do nové sezony formule 1 nejlépe vstoupil Kimi Räikkönen, který vyhrál nedělní Velkou cenu Austrálie.

V závodě, kde hrála velkou roli pneumatiková strategie, skončil druhý Fernando Alonso ve Ferrari a třetí obhájce titulu Sebastian VettelRed Bullem.

Závod jsme sledovali živě ZDE

"Byl jsem si jistý, že s pneumatikami bude všechno v pohodě. Hlavní bylo projít v pohodě začátkem závodu. Na konci jsem musel jet naplno. Věděl jsem, že mě Fernando trochu dohání," popsal své dojmy vítěz z Melbourne.

Výborný start Ferrari, propad Webbera

Závod tak nepotvrdil absolutní převahu Red Bullu z dvoudenní kvalifikace, již narušil sobotní mohutný déšť. Na startovním roštu sice vedle sebe stáli Vettel a Mark Webber, ale Australan se hned po startu propadl až na sedmé místo.

Naopak perfektně vyrazili do závodu oba piloti Ferrari. Felipe Massa byl druhý a Alonso třetí. V tomto pořadí se závodníci drželi až na nějaké chvilkové změny do druhých zastávek v boxech.

Po nich se podařilo Alonsovi dostat před Vettela, jenže už v té chvíli vedl Räikkönen. Lotus vsadil na trochu jinou posloupnost Finovy návštěvy mechaniků a hlavně na to, že monopost skvěle šetří gumy.

Velká cena Austrálie byla svým způsobem závodem spolehlivosti. Kvůli technickým problémům odpadli pouze domácí Daniel Ricciardo (Toro Rosso) a Nico Rosberg.

Němce to ovšem určitě velmi zklamalo, protože jel právě na třetím místě, když jeho Mercedes odmítl poslušnost.

Stíhačka pro chladného Fina

Závěr závodu se změnil ve stíhačku mezi Alonsem a Räikkönenem. Finský jezdec ale dokázal udržet jezdce Ferrari s dostatečným odstupem za sebou a dojet do cíle jako vítěz.

"Je to škoda, že jsem nedokázal vyhrál, ale Kimi byl dnes prostě fantastický," řekl uznale Alonso.

Třetí Vettel ztratil na Räikkönena už více než 22 vteřin a potvrdil, že letos mohou být výkony týmů v kvalifikaci a samotné Grand Prix velmi odlišné.

Šampionát formule 1 pokračuje už příští neděli Velkou cenou Malajsie v Sepangu.

Velká cena Austrálie, úvodní závod MS formule 1 v Melbourne:

1. Räikkönen (Fin./Lotus) 1:30:03,225, 2. Alonso (Šp./Ferrari) -12,451, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -22,346, 4. Massa (Braz./Ferrari) -33,577, 5. Hamilton (Brit./Mercedes) -45,561, 6. Webber (Austr./Red Bull) -46,800, 7. Sutil (Něm./Force India) -1:05,068, 8. di Resta (Brit./Force India) -1:08,449, 9. Button (Brit./McLaren) -1:21,630, 10. Grosjean (Fr./Lotus) -1:22,759.