reklama

V plochodrážní Grand Prix budou v Praze válčit dva Češi

Nicki Pedresen si ovál na Markétě vyzkoušel už během extraligy. V sobotu ale bude závodit se zlomenou rukou. Nicki Pedresen si ovál na Markétě vyzkoušel už během extraligy. V sobotu ale bude závodit se zlomenou rukou. autor: Radek Vičík
Sobotní Grand Prix na ploché dráze v Praze pojedou čeští závodníci Josef Franc, který dostal od pořadatelů divokou kartu, a první náhradník šampionátu Aleš Dryml.

Praha - Sobotní Grand Prix na ploché dráze v Praze pojedou čeští závodníci Josef Franc, který dostal od pořadatelů divokou kartu, a první náhradník šampionátu Aleš Dryml.

"Vážím si toho, že mohu jet. Chci potvrdit, že si to zasloužím. Rád bych zopakoval loňský výsledek, nejlépe i o něco vylepšil, ale jsem si vědom, že se to nemusí povést. Ale udělám pro to všechno," ujistil Franc, který se hodně věnuje i dlouhé ploché dráze.

Pardubický závodník Dryml dostal šanci díky zranění Australana Darcy Warda, který si v minulém závodě v Göteborgu zlomil lopatku.

Nezničitelný Dán

Ve Švédsku se také zranil trojnásobný mistr světa Nicki Pedersen. Jenže Dán se na pražskou Markétu, která patří mezi jeho nejoblíbenější ovály, těší tak, že bude závodit i se zlomenou rukou.

"Nicki Pedersen si nechal udělat speciální dlahu, aby mohl závodit, aby mu to zpevnilo ruku. Nevzdává se," uvedl bývalý jezdec Tomáš Topinka, jenž připravuje dráhu.

Pedersen se v pátek odpoledne prezentoval na losování závodu, takže pokud by mu zdravotní stav nedovolil strat, už by místo něj nastoupili náhradníci pražského závodu Václav Milík a Zdeněk Holub.

Sajfutdinov proměnil smutek ve vítězství

Diváci se mohou těšit na na velmi tuhé boje. Po třech závodech dělí vedoucího Poláka Tomasze Golloba a šestého Australana Chrise Holdera v celkovém pořadí jen sedm bodů. Gollobovi šlape na paty Rus Emil Sajfutdinov, jenž může vyhrát potřetí za sebou.

Poté, co třiadvacetiletému Rusovi nevyšel úvodní závod na Novém Zélandu, může nyní zopakovat kousek, který se naposledy povedl v roce 2006 Jasonu Crumpovi. Legendární Australan tehdy zvítězil ve třech závodech mistrovství světa za sebou. Sajfutdinov vládl v Bydhošti a Göteborgu.

Tradiční závod v české metropoli je pro Rusa výjimečný, neboť právě na Markétě před čtyřmi lety šokoval všechny svým vítězstvím při debutu v seriálu. Nyní se však musí vyrovnávat s úmrtím otce Damira, o němž se dozvěděl po triumfu ve Švédsku. Jeho otec podlehl rakovině krátce před tím, než závod v Göteborgu odstartoval.

Na velkou podporu polských fanoušků se mohou těšit Gollob s Jaroslawem Hampelem, který byl v Praze již šestkrát ve finále, ale nikdy nevyhrál. Na startu nebude chybět ani Američan Greg Hancock. Dvojnásobný mistr světa z let 1997 a 2011 zůstává nadále jediným jezdcem, který absolvoval všechny závody Grand Prix od vzniku seriálu.

reklama