reklama

Staré časy jsou zpět, Rossi zase poráží všechny soupeře

MootGP 2015, VC Kataru: Valentino Rossi,Yamaha MootGP 2015, VC Kataru: Valentino Rossi,Yamaha autor: Reuters
Valentino Rossi vybojoval v Losailu svoje jubilejní 70. vítězství v MotoGP.

Losail - Italští tifosi zažili včera dvojitou extázi. Krátce před polednem Sebastian Vettel vyhrál ve Ferrari Velkou cenu Malajsie formule 1, aby o dvanáct hodin později v Losailu pokořil všechny své soupeře Valentino Rossi a vyhrál už svoji jubilejní 70. Grand Prix ve třídě MotoGP.

Zkušený "Doktor" ve Velké ceně Kataru pod umělým osvětlením dokázal, že ani ve 36 letech ho není možné házet do starého železa a že s ním mladíci takřka o generaci mladší musí počítat.

"Byl to neuvěřitelný závod a vybojoval jsem jedno z nejlepších vítězství v celé kariéře," řekl v cíli nadšený Ital.

Marquezova smůla byla výzvou

Rossi pak hned zavzpomínal na dávnější souboje, které sváděl se svými soupeři na světových tratích: "Bylo to stejné jako s Lorisem Capirossim nebo s Jorgem Lorenzem v Barceloně. Jak za starých dobrých časů, co?"

I když fenomenálnímu Italovi trochu pomohlo štěstí v podobě problémů obhájce titulu Marca Marqueze hned v první zatáčce, včerejší triumf si musel vydřít sám.

"Zahlédl jsem, jak má Marquez v první zatáčce problémy. Hned mi v hlavě svitlo: to je skvělá příležitost, jak vybojovat vítězství," sdělil závodník Yamahy.

Ale Rossi, startující až ze třetí řady, to vůbec neměl snadné. V cíli prvního kola byl totiž klasifikován až na desáté pozici."Na startu jsem hodně ztratil, možná jsem trochu zaspal," pokáral žertem sám sebe.

Pak začala spanilá jízda a už v jedenáctém kole se "docvakl" na vedoucí trio, které tvořil jeho týmový kolega z Yamahy Jorge Lorenzo a dvojice továrních jezdců Ducati Andrea Dovizioso a Andrea Iannone.

Nejlepší bitva života

Toto kvarteto mezi sebou rozehrálo boj o každý milimetr na trati. Počet předjetí se snad ani nedal spočítat a ve vedení se střídali všichni čtyři členové skupiny. V závěru odpadli Iannone s Lorenzem a rozhodovalo se pouze mezi Rossim a Doviziosem.

Jezdec Yamahy nedovolil svému krajanovi využít v cílové rovince vzduchového pytle vytvořeného jeho strojem a i když byla Ducati celý víkend rychlejší než Yamaha, fotobuňky mezi nimi naměřili rozdíl pouze 174 tisícin vteřiny ve prospěch zkušenějšího z italského dua.

"Byla to má nejlepší bitva kariéry," radoval se po závodě Rossi. "Nebyl to snadný víkend, museli jsme hodně vylepšit nastavení stroje. Ale děkuji celému týmu, že mě dokázal dostat až na vrchol."

Pokusit se o další triumf může už 12 dubna, kdy je na programu Velká cena USA v Texasu.

reklama