Smůla: Kornfeil vedl závod Moto3, nakonec dojel pátý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 28. 9. 2014 14:46
Jakubu Kornfeilovi ve Velké ceně Aragonie uniklo první umístění na stupních vítězů. Český jezdec obsadil v dramatickém závodě třídy Moto3, v němž na chvíli i vedl, konečné páté místo.
Jakub Kornfeil.
Jakub Kornfeil. | Foto: Calvo Team

Alcaňiz - Jakubu Kornfeilovi ve Velké ceně Aragonie uniklo první umístění na stupních vítězů. Český jezdec obsadil v dramatickém závodě třídy Moto3, v němž na chvíli i vedl, konečné páté místo. Karel Hanika dojel na 23. pozici. Karel Abraham závod MotoGP nedokončil kvůli poruše motocyklu.

Jezdci nejslabší třídy vystartovali na pomalu schnoucí trať a řada z nich tak měla se zvládnutím svého stroje problémy. Kornfeil z 12. místa vystartoval výborně, propracovával se dopředu a v půlce závodu se dokonce dostal do vedení.

"Je to něco přes dva roky, kdy jsem naposledy vedl závod. Je to úžasný pocit a jsem hrozně moc rád, že jsme se dnes zapojili do bojů o vítězství," uvedl Kornfeil po závodě.

Jenže osm kol před konce se nevyvaroval chyby ani český jezdec a vypadl z boje o první trojici. V závěru se ještě jednou ocitl mimo trať, z čehož vyplynula konečná pátá pozice. Vyrovnal si tak svůj nejlepší výsledek z MS, v této sezoně dojel pátý už v Texasu a Silverstone.

Miller přišel o vedení v MS

Hanika byl druhým jezdcem závodu, který spadl. Český mladík se ale z pádu oklepal a pokračoval v jízdě, i když v cíli na body nedosáhl a dojel na 23. místě.

Pro vítězství si dojel Romano Fenati. Chráněnec Valentina Rossiho v jeho vlastním týmu na cílové rovince porazil domácího Alexe Marqueze a Dannyho Kenta z Británie. Marquez si musí ještě počkat, jestli ředitelství závodu neposoudí kolizi s lídrem seriálu Jackem Millerem.

Australan spadl a skončil tak dnes bez bodu. To v kombinaci se čtvrtým místem Alexe Rinse znamená, velkou dramatizaci průběžného pořadí. Tovární jezdec KTM přišel o vedení v šampionátu, který s náskokem 11 bodů opanoval mladší z bratrského dua Marquezů, Rins je třetí se ztrátou 7 bodů.

Marquez závod MotoGP protaktizoval

Voda si zahrála také jezdci MotoGP. Uprostřed závodu začalo pršet a zatímco řada jezdců si jela vyměnit motorku za stroj s "mokrými" pneumatikami, vedoucí Marc Marquez zariskoval a zůstal na gumách na suchý asfalt.

To se suverénnímu lídrovi šampionátu nevyplatil, spadl a nakonec dojel až třináctý. Přesto si v šampionátu drží dál jasný náskok 75 bodů.

Pro vítězství v sezoně si v Alcaňizu dojel Jorge Lorenzo. Spadl i Marquezův kolega od Hondy Dani Pedrosa, který dojel na 14. pozici. Rossi dopadl ještě hůře a zamířil do nemocnice na preventivní sken CT.

Šachovnicový prapor v cíli neviděl ani Abraham, který odstoupil už ve druhém okruhu. "Motorka přestala jet, tak jsem raději vyjel z trati, tam ji chcípnul a zkusili jsme to znovu nastartovat, ale už prostě nechytila. Co se stalo, zatím nevíme, kluci se to snaží zjistit," mudroval v cíli jezdec stáje Cardion AB Motoracing.

Ve třídě Moto 2 si k velké radosti domácích fanoušků dojel pro druhé vítězství v sezoně Maverick Viňales, který porazil lídra seriálu Esteve Rabat o 1,2 vteřiny. Rabat mohl být i tak spokojený, protože opět navýšil své vedení před týmovým kolegou Mikou Kalliem, který dnes dojel sedmý.

Velká cena Aragonie, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Alcaňizu:

Moto3: 1. Fenati (It./KTM) 40:52,209 min., 2. Á. Márquez (Šp./Honda) -0,057, 3. Kent (Brit./Husqvarna) -0,283, 4. Rins (Šp./Honda) -11,631, 5. Kornfeil (ČR/KTM) -18,382, 6. Bastianni (It./KTM) -19,259, ...23. Hanika (ČR/KTM) -1:37,368.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Á. Márquez 206, 2. Miller (Austr./KTM) 195, 3. Rins 188, 4. Fenati 165, 5. Vázquez (Šp./Honda) 154, 6. Masbou (Fr./Honda) 140, ...12. Kornfeil 78, 18. Hanika 24.

Moto2: 1. M. Viňales (Šp./Kalex) 40:16,321, 2. Rabat (Šp./Kalex) -1,285, 3. Zarco (Fr./Suter) -4,876, 4. Lüthi (Švýc./Suter) -5,033, 5. Morbidelli (It./Kalex) -5,960, 6. Aegerter (Švýc./Suter) -6,405.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. Rabat 278, 2. Kallio (Fin./Kalex) 245, 3. M. Viňales 204, 4. Aegerter 143, 5. Lüthi 116, 6. Zarco 104.

MotoGP: 1. Lorenzo (Šp./Yamaha) 44:20,406, 2. A. Espargaró (Šp./Yamaha) -10,295, 3. Crutchlow (Brit./Ducati) -10,312, 4. Bradl (Něm./Honda) -11,718, 5. Smith (Brit./Yamaha) -29,483, 6. P. Espargaró (Šp./Yamaha) -29,686, ...Abraham (ČR/Honda) nedokončil.

Průběžné pořadí MS (po 14 z 18 závodů): 1. M. Márquez (Šp./Honda) 292, 2. Pedrosa 217, 3. Rossi 214, 4. Lorenzo 202, 5. Dovizioso 142, 6. A. Espargaró 112, ...17. Abraham 33.