reklama

VIDEO Suzuka: trať, která ráda korunuje mistry

Projeďte se po okruhu v Suzuce spolu s Fernandem Alonsem ve Ferrari. youtube.com
Seznamte se s okruhem v japonské Suzuce, který už jedenáctkrát v historii určil jméno mistra světa.

Suzuka - Japonská Suzuka, která v neděli hostí další díl světového šampionátu formule 1, patří mezi klasické tratě.

V kalendáři světového šampionátu je od roku 1987 a za tu dobu stačila díky své tradiční pozici v závěru sezony korunovat už jedenáct mistrů světa.

Tolik šampionů v historii MS určila pouze legendární italská Monza, ale tam se závodí od roku 1950.

Japonská trať zažila dvě zlaté éry. Od inaugurace ve světě Grand Prix se právě v Suzuce pět let po sobě radovali noví mistři světa. Korunováni zde byli třikrát Ayrton Senna a jednou Alain Prost a Nelson Piquet. Právě nesmlouvavé bitvy mezi Senou a Prostem se zařadily mezi nejsilnější momenty historie F1.

Další éra šampionů přišla v letech 1989 až 2000. To zde se dvakrát po sobě stal mistrem světa Mika Häkkinen a poprvé ve Ferrari také Michael Schumacher.

I když v posledních letech převzalo štafetu rozhodující trati brazilské Sao Paulo (určilo vítěze v letech 2005 až 2009 a loni), teď má Suzuka šanci získat další primát.

Vítězná matematika

Pokud Sebastian Vettel v neděli vyhraje a Fernando Alonso nezíská víc než dva body, bude pilot Red Bullu počtvrté za sebou šampionem a Suzuka se v neoficiální soutěži okruhů stane absolutní světovou jedničkou.

Navíc Suzuka patří mezi ty trati, které si závodníci užívají a rádi se do prefektury Mie vracejí.

"Je to jedna z nejlepších tratí, na kterých závodíme. Podle mě je srovnatelná se Silverstone, protože je velmi náročná pro vůz. Skvělé je řítit se po ní s lehkým vozem v kvalifikaci, na to se vážně těším. Čeká nás také velká výzva v podobě nastavení auta a výdrže pneumatik v dlouhých rychlých zatáčkách," řekl Paul di Resta, pilot stáje Force India.

Základní data okruhu v Suzuce:

Délka: 5,807 km
Počet kol: 53
Délka závodu: 307,471 km
Nejrychlejší kolo v Grand Prix: 1:31,540 Kimi Räikkönen, 2005
Počet zatáček: 18
Maximální rychlost: 305,7  km/h
Vítězové z posledních pěti let: 2012 - Sebastian Vettel (Red Bull), 2011 Jenson Button (McLaren), 2010 - Sebastian Vettel (Red Bull), 2009 - Sebastian Vettel (Red Bull), 2008 - Fernando Alonso (Ferrari).

reklama