Kornfeil v Misanu výborně odstartoval, bojoval o stupně vítězů, ale nakonec dojel pátý

Radek Vičík Radek Vičík
Aktualizováno 11. 9. 2016 14:54
Jakub Kornfeil si v Misanu vyrovnal díky pátému místu v závodě Moto3 svůj druhý nejlepší výsledek v letošní sezoně. Český motocyklista byl lepší jen na Sachsenringu, kde byl čtvrtý.
Jakub Kornfeil na trati Velké ceny San Marina v italském Misanu.
Jakub Kornfeil na trati Velké ceny San Marina v italském Misanu. | Foto: Gold & Goose Photography

Misano - Jakub Kornfeil na Hondě obsadil ve Velké ceně San Marina silničních motocyklů třídy Moto3 páté místo a získal dalších 11 bodů do průběžného hodnocení seriálu, v němž mu patří devátá příčka.

Na okruhu v italském Misanu Kornfeil ze čtvrtého místa na startovním roštu výborně vyrazil kupředu a v první zatáčce se dokonce na chvíli ocitl na druhé pozici za vedoucím Bradem Binderem. Pak se před něj dostal Enea Bastianini a český jezdec se tak usadil na třetí pozici.

V pátém kole sice během několika zatáček ztratil dvě pozice ve prospěch Nicoly Bulegy a Jorgeho Navarry, ale stále se držel ve vedoucí skupině bojující o stupně vítězů.

"Dnes jsem určitě chtěl bojovat o pódium. Bohužel se to ale během závodu stalo téměř nemožné. Závod vždy dospěje do bodu, kdy se lídři trhnou a buď tam jste včas a jedete s nimi, nebo tam nejste a jedete o to, co 'zbyde'. Souboj s Locatellim mě o tuto rozhodující chvíli připravil," popsal český jezdec klíčový moment svého snažení v Misanu.

16 kol před koncem Bulega vytlačil Kornfeila v jedné ze zatáček až mimo obrubník a tím se pilot stáje Drive M7 SIC Racing propadl až na osmou pozici. Krátce na to přišel o cenné body Binderův jediný aspoň teoretický soupeř v boji o titul Navarro a Kornfeil tak postoupil o místo kupředu.

V té chvíli český závodník zabral ke svému letos už tradičnímu tažení první desítkou kupředu. Jako první se jeho "obětí" stal Japonec Ono. Po chvíli to byl domácí Andrea Locatelli. Od dvojice Bulega, Joan Mir bojující o poslední místo oceněné stupni vítězů ztrácel přes půl vteřiny.

Jakub Kornfeil zdraví fanoušky v Misanu při jízdě po zadním kole.
Jakub Kornfeil zdraví fanoušky v Misanu při jízdě po zadním kole. | Foto: Gold & Goose Photography

Rozdíl zůstal až do konce Grand Prix a Kornfeil tak letos potřetí dojel v prvním pětce konečného hodnocení. Pátou pozici přidal ke stejné ze španělského Jerezu a čtvrté na německém Sachsenringu.

"Rozhodně jsem si závod ale moc užil. Bylo se o co opřít – motorka fungovala velmi dobře, takže se hned úplně jinak bojovalo. A že těch bojů teda bylo! Tento víkend jsme udělali obrovský kus práce, na kterém teď musíme stavět," liboval si Kormnfeil po závodě.

Pro vítězství si v dramatickém závěru dojel Binder, který o dvě desetiny porazil Bastianinihop. Třetí dojel Mir. Od stupňů vítězů Kornfeila dělily v cíli nakonec téměř tři vteřiny.

I když se do čela závodu elitní třídy MotoGP dostal krátce po startu Valentino Rossi, desítky tisíc jeho fanoušků se triumfu "Doktora" nakonec nedočkalo. Ital v sedle Yamahy se dvě třetiny Grand Prix držel v čele před týmovým kolegou a obhájcem titulu Jorgem Lorenzem.

Jenže pak přišla stíhačka Daniho Pedrosy na Hondě. Nejúspěšnější jezdec historie z těch, kteří nikdy nebyli mistrem světa MotoGP, se postupně probil z poloviny první desítky až za Rossiho.

Manévr, jímž Dani Pedrosa předjel Valentina Rossiho:

Toho pak odvážným manévrem v pravotočivé zatáčce a udržel si vedení až do cíle. Španěl je tak osmým odlišným vítězem z osmi posledních závodů této třídy, což statistiky MotoGP nepamatují.

V závodě Moto2 vyhrál k velikému nadšení italských tifosi domácí Lorenzo Baldassarri. I druhé místo stačilo Alexu Rinsovi ze Španělska ke zdramatizování boje o titul. Na vedoucího obhájce titulu Johanan Zarca, jenž byl dnes čtvrtý, ztrácí už jen tři body.

Lorenzo Baldassarri slaví spolu s italskými fanoušky vítězství v závodě Moto2:

Velká cena San Marina, závod mistrovství světa silničních motocyklů v Misanu:

Moto3: 1. B. Binder (JAR/KTM) 39:37,556, 2. Bastianini (It./Honda) -0,262, 3. Mir (Šp./KTM) -1,416, 4. Bulega (It./KTM) -1,534, 5. Kornfeil (ČR/Honda) -4,278, 6. Locatelli (It./KTM) -4,387.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. B. Binder 229 b., 2. Bastianini 123, 3. Navarro (Šp./Honda) 118, 4. Bulega 113, 5. Bagnaia (It./Mahindra) 110, 6. Mir 106, ...9. Kornfeil 80.

Moto2: 1. Baldassarri (It./Kalex) 42:45,885, 2. Rins (Šp./Kalex) -2,523, 3. Nakagami (Jap./Kalex) -6,199, 4. Zarco (Fr./Kalex) -8,942, 5. Morbidelli (It./Kalex) -10,016, 6. Lüthi (Švýc./Kalex) -11,095.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. Zarco 194, 2. Rins 191, 3. Lüthi 141, 4. Lowes (Brit./Kalex) 137, 5. Folger (Něm./Kalex) 127, 6. Morbidelli 125.

MotoGP: 1. Pedrosa (Šp./Honda) 43:43,524, 2. Rossi (It./Yamaha) -2,837, 3. Lorenzo (Šp./Yamaha) -4,359, 4. M. Márquez (Šp./Honda) -9,569, 5. Viňales (Šp./Suzuki) -15,467, 6. Dovizioso (It./Ducati) -19,676.

Průběžné pořadí MS (po 13 z 18 závodů): 1. M. Márquez 223, 2. Rossi 180, 3. Lorenzo 162, 4. Pedrosa 145, 5. Viňales 136, 6. Dovizioso 99.