8. 11. 2013 16:34
Jakub Kornfeil zajel v trénincích na závěrečnou Velkou cenu Valencie silničních motocyklů 23. čas
Marc Marquéz při tréninku na VC Valencie
Marc Marquéz při tréninku na VC Valencie | Foto: Reuters

Valencie - Jakub Kornfeil zajel v trénincích na závěrečnou Velkou cenu Valencie silničních motocyklů 23. čas, od nejrychlejšího Luise Saloma jej dělilo 1,665 sekundy. Lídr šampionátu Salom za sebou nechal španělské krajany Álexe Rinse (-0,086) a Mavericka Viňalese (-0,177), se kterými se v neděli utká o titul mistra světa.

Po šestnácti závodech ztrácí Viňales na Saloma pouhé dva body, Rins pět. Vítězství jednoho z těchto jezdců bude v neděli zároveň znamenat zisk titulu. I kdyby v případě výhry Rinse dojel Salom druhý, měl by při bodové rovnosti lepší bilanci Rins - při shodném počtu sedmi vítězství bude mít na kontě více druhých míst (nyní 5:2).

Kornfeil ve Valencii bude bojovat o udržení v elitní desítce. Momentálně ji uzavírá s tříbodovou ztrátou na devátého Efréna Vázqueze ze Španělska, stejně bodů jako český jezdec má ale Ital Romano Fenati, další kvarteto soupeřů následuje v devítibodovém odstupu.

Také v MotoGP byl v tréninku nejrychlejší lídr pořadí, Španěl Marc Márquez půjde do boje o titul s třináctibodovým náskokem na obhájce titulu a krajana Jorgeho Lorenza.

Ten byl v tréninkových jízdách jen o devět setin pomalejší a skončil třetí za dalším Španělem Danim Pedrosou. Aby se stal Márquez v neděli nejmladším mistrem světa v historii MotoGP, nesmí v případě Lorenzova vítězství dojet hůř než čtvrtý. Márquez přitom letos chyběl na stupních vítězů jen v Itálii, kde upadl.

Lukáš Pešek pořadí 26 jezdců v tréninku královské kubatury uzavíral s více než pětisekundovou ztrátou na Márqueze. V Moto2 dosáhl nejlepšího času již jistý světový šampion Pol Espargaró ze Španělska.