reklama

Vettel cítí obrat, další misí pilotů F1 je Korea

Zázemí okruhu v Jon-kamu bylo vybudováno v tradičním korejském stylu. Zázemí okruhu v Jon-kamu bylo vybudováno v tradičním korejském stylu. autor: Red Bull Racing - Clive Rose/Getty Images
Seriál formule 1 pokračuje ve své asijské tour závodem na okruhu Yeongam

Jongam - Ještě před měsícem v Maranellu začali potají přemýšlet o oslavách titulu mistra světa. Jenže stačily pouhé dvě Velké ceny a místo suverénního vedení Fernanda Alonsa začíná boj o titul mistra světa téměř zase od nuly.

Tým Red Bull zase dostal křídla, obhájce titulu Sebastian Vettel vyhrál v Singapuru a na Suzuce. Tím rázem stáhnul Alonsův náskok na pouhé čtyři body. To je ve chvíli, kdy za vítězství je bodů 25 (a do konce sezony celkem k mání 125), vlastně úplné nic.

Vítězové se vracejí na místo činu

Jakoby symbolicky se nové dějství boje o královskou korunu F1 odehraje na korejském okruhu Jongam. Letos hostí jižní část rozděleného poloostrova závodnickou elitu po třetí. A hádejte, kdo vyhrál v předchozích dvou letech? Ano, tušíte správně: Fernando Alonso a Sebastian Vettel.

V lepší pozici je teď bezpochyby Vettel, protože předchozí Grand Prix vyhrál stylem „Přišel, Viděl, Zvítězil“. Red Bull nenašel přemožitele v kvalifikaci a v samotném závodě nadělil německý jezdec soupeřům 20 vteřin. Dokázal přitom zajet i nerychlejší kolo a vedle po celý závod. Něco takového se mu podařilo podruhé v životě.

„Auto bylo skvělé. Přesně tak nějak si představuju vysněný monopost,“ zářil Vettel radostí v Japonsku. V Jongamu by mu mohla hrát do karet prodloužená zóna DRS, která by v případě potřeby už tak výkonnému monopostu dodala na rychlosti.

„V Koreji jedem tak trochu na dvou tratích. Velká část je běžný autodrom, ale ten konec, jakoby vystřihli z městské trati. Něco, jako rychlejší verze Budapešti,“ popsal trať z dílny monopolního okruhového designéra Hermanna Tilkeho další pilot Red Bullu, Mark Webber.

Konečně bez deště

I když se zdá, že boj o titul je omezen už jen na německo-španělský duel, ani jeden z lídrů ještě neodepisuje velkého bojovníka Lewise Hamiltona. „Myslím, že pořád ještě jede o titul. Po letní přestávce měl McLaren nejlepší auto, takže jsou ještě pořád ve hře,“ připustil Vettel, na něhož Hamilton ztrácí 42 bodů.

Zdá se, že 24 rychlých mužů potká v Jongamu poprvé celý slunečný víkend. Právě mohutné přeháňky totiž téměř zruinovaly premiérovou Velkou cenu Koreje a loni aspoň narušily páteční program. Tentokrát má být od pátku do neděle slunečno s teplotami kolem dvacítky.

Další závodní víkend jedné z nejvyrovnanějších sezon F1 v historii začíná už v pátek dvojicí měřených tréninků a vyvrcholí v neděli od 8:00 hodin našeho času samotnou Velkou cenu Koreje. Závod pro vás budeme sledovat on-line v přímém přenosu.

Program závodního víkendu Velké ceny Koreje

Den událost čas (SELČ)
Pátek 12. 10. první trénink 3:00
Pátek 12. 10. druhý trénink 7:00
Sobota 13. 10. třetí trénink 4:00
Sobota 13. 10. kvalifikace 7:00
Neděle 14. 10. Velká cena 8:00
reklama