21. 6. 2009 15:26
1. Vettel, 2. Webber, 3. Barrichello
Sebastien Vettel se raduje z vítězství v Silverstone
Sebastien Vettel se raduje z vítězství v Silverstone | Foto: Reuters

Silverstone - Sebastien Vettel ovládl nedělní Velkou cenu Británie, když na okruhu v Silverstone porazil svého stájového kolegu Marka Webbera a třetího Rubense Barrichella z Brawn GP.

Nebýt německého pilota, kterému někteří přezdívají "nový Schumacher", stala by se z letošní sezony formule jedna jasná záležitost Jensona Buttona. Brit vyhrál čtyřikrát za sebou, jenže na pátý vysněný triumf nedosáhl.

Lídr průběžného pořadí se na domácí půdě trápil a skončil až šestý. Vůbec poprvé (až v osmém závodě) nevystoupal Button na stupně vítězů, což rozesmutnilo více než 120 tisíc natěšených fanoušků.

Právě jednadvacetiletý Vettel je jediným jezdcem, jemuž se daří narušovat nadvládu Buttona. Vyhrál letos druhý závod, celkově třetí v kariéře. Tentokráte bez deště, když ovládl Velkou cenu stylem start - cíl.

Čtěte dále: Button doma neuspěl. Pole position v Británii má Vettel

Button na startu zaspal

Mladý Němec do závodu výborně odstartoval, udržel si svou první příčku z kvalifikace a ani na vteřinu nenechal nikoho na pochybách, že předjetí není možné. Slušný start měl i Kimi Räikkönen z Ferrari, jenž se posunul z deváté příčky na pátou.

Naopak úplně zaspal Button, spadl na devátou pozici.

Dalo se tušit, že tentokráte to bude někdo jiný, kdo vystoupá na nejvyšší stupeň. Kromě toho se na začátku hodně roztrhalo závodní pole, rozdíly mezi jezdci se začaly až na výjimky zvyšovat.

Jednou výjimkou byl hodně napínavý byl souboj mezi Nickem Heidfeldem a Fernandem Alonsem, nicméně bývalý světový šampion se před německého pilota nemohl vůbec dostat. Nakonec skončil místo na dvanáctém místě na trávě.

Podobně se za čtrnáctým Robertkem Kubicou trápil úřadující mistr světa Lewis Hamilton.

Už vzhledem k  parametrům Silverstone jela většina na dvě zastávky v boxexh. Jako první tam zajel ze čtvrté příčky Nakadžima. Poté jej následoval Räikkönen, jenž se sice dostal před něj, ale slušné umístění mu dlouho nevydrželo.

Webber díky boxům druhý

Sebastien Vettel při průjezdu cílovou rovinkou
Sebastien Vettel při průjezdu cílovou rovinkou | Foto: Reuters

Zastávka u mechaniků naopak pomohla Webberovi, jenž se od startu pohyboval těsně za Barrichellem.

Red Bull měl rychlejší výměnu pneumatik a natankování paliva, a tak Australan těsně předstihl svého soka, který jej tak dlouho nepustil před sebe. Ale pro Webbera bylo pozdě.

Proč? Jeho ztráta na kolegu ve stejném voze: Zhruba dvacet vteřin.

Další double v podání rakouské stáje ale být ohrožen neměl, Webber se vzdálil Barrichellovi a naopak tomu se začala přibližovat dvojice Felipe Massa - Nico Rosberg.

Velké drama to nebylo, napětí přinesla až nenápadná situace zhruba po polovině závodu.

Zdálo se, že Bourdais předjede Kovalainena, když dvojka McLarenu změnila před zatáčkou stopu a zničila jak přední křídlo soupeře, tak i své zadní kolo. Jezdci museli do boxů a přestože se vrátili na trať, po chvíli oba vzdali své další snažení.

Čtěte více: Rebelové z F1 už mají plán. Prý chtějí ´Novou formuli´

Nakonec pouze oni Velkou cenu Británie nedojeli.

V závěru už se na pořadí mnoho nezměnilo, Button marně dotahoval Rosberga a musel se spokojit s šestým místem. Massa se pak dostal na čtvrtou příčku a Räikkönen udržel osmou. Teprve podruhé v sezoně tak bodovali oba jezdci Ferrari.

Hodně zklamaný byl Lewis Hamilton, jenž skončil šestnáctý.

1. Vettel (Něm./Red Bull) 1:22:49,328 (prům. rychlost: 223,385 km/h), 2. Webber (Austr./Red Bull) -15,188, 3. Barrichello (Braz./Brawn) -41,175, 4. Massa (Braz./Ferrari) -45,043, 5. Rosberg (Něm./Williams) -45,915, 6. Button (Brit./Brawn) -46,285, 7. Trulli (It./Toyota) -1:08,307, 8. Räikkönen (Fin./Ferrari) -1:09,622, 9. Glock (Něm./Toyota) -1:09,823, 10. Fisichella (It./Force India) -1:11,522.