reklama

Vettel v Bahrajnu aspiruje na triumf. Alonso je proti

Sebastian Vettel v Bahrajnu obhajuje loňské vítězství. Sebastian Vettel v Bahrajnu obhajuje loňské vítězství. autor: Infiniti Red Bull Racing - Mark Thompson/Getty Images
Vedro, drsný asfalt, protesty místních obyvatel. Piloty formule 1 čeká od pátku do neděle opravdu náročný závodní víkend.

Sáchir - Vedro, drsný asfalt, protesty místních obyvatel. Piloty formule 1 čeká na okruhu v Sáchiru od pátku do neděle opravdu náročná Velká cena Bahrajnu, která se už zase odehrává před kulisami místních protestů.

V roce 2011 se v Sáchiru vůbec nejelo, protože zemí otřásaly velké nepokoje, které byly součástí "Arabského jara". Šlo především o bezpečnost, na trati nebyli žádní doktoři, všichni totiž pomáhali obětem bojů obyvatel s policií a armádou.

Molotovův koktejl Indy nerozházel

Loni se sice závod odjel, ale několik členů týmu Force India se dostalo doprostřed bitky demonstrantů s pořádkovými jednotkami a jejich auto málem zapálil Molotovův koktejl.

Přesto je indický tým znovu na místě a nikdo si nepřipouští nějaké nebezpečí. "Nevidím žádné důvody k tomu se bát. Loni to byla spíš shoda nešťastných okolností a letos nic takového neočekávám," řekl britskému Autosportu Bob Fernley, druhý muž stáje Force India.

Prostě "show must go on" a ve formuli 1 jde o tak velké peníze, že každý výpadek Velké ceny znamená celkové ztráty v řádech desítek milionů milionů dolarů.

Horko ovšem nebude jen v ulicích hlavního města Bahrajnu Manámě, ale také na samotné trati. Piloty totiž čeká velké vedro a ne moc kvalitní asfalt. I když ve čtvrtek sprchlo a přeháňka se očekává také  v pátek, kvalifikace a samotná Grand Prix se na 99,9% pojedou v typicky "bahrajnských" podmínkách.

Pirelli změnilo pneumatiky

Kvůli stížnostem na výdrž nejměkčí směsi v nedělním závodě v Čině zvolili nakonec lidé od Pirelli pro Sáchir pneumatiky tvrdé a medium. Protože podle šéfa Pirelli Motorsport Paula Hemberyho se výdrž obou těchto gum bude lišit asi jen o tři až čtyři kola, můžeme čekat opět další taktické hrátky s předpokládanými třemi zastávkami v boxech.

Změna v obutí nejvíc sedí Sebastianu Vettelovi, jehož Red Bull se v Šanghaji na nejměkčí směsi vyloženě trápil. Navíc Vettel v Brahrajnu loni vyhrál a v roce 2010 odstoupil z vedoucí pozice jen kvůli poruše na výfukové soustavě.

Jenže proti němu se postaví 21 dalších soupeřů v čele s čínským vítězem Fernandem Alonsem. Pilot Ferrari vyhrál v Sáchiru zatím nejvíce Velkých cen, nikdo jiný tady třikrát triumfovat nedokázal. Navíc ostatní starty Španěl proměnil „aspoň“ v místo na stupních vítězů.

Webber bude slavit jubileum

Zapomenout na špatný "dvojboj" Malajsie - Čína chce v neděli Mark Webber. Australan ve službách Red Bullu totiž odstartuje ke své jubilejní 200. Grand Prix.

"Jo, lidi, moc se na svoji příští Velkou cenu těším. Bude to 200. Grand Prix v mojí kariéře. Čas utíká tak rychle!" napsal Webber na svém twitteru.

V Sáchiru dojde ke dvěma změnám na postech třetího pilota. Mizerné výkony donutily tým Caterham odprosit Heikki Kovalainena a Fin usedne do kokpitu zeleného vozu (zatím jen) v pátek. Absolutní páteční tréninkovou premiéru si odbude Venezuelan Rodolfo Gonzalez v Marussii.

Závodní víkend v Sáchiru startuje pátečními dvěma tréninky, v sobotu je po třetím tréninku na programu kvalifikace. Samotná Velká cena Bahrajnu formule 1 je na programu v neděli ve 14:00 hodin našeho času a sledovat živě ji můžete ZDE.

Program Velké ceny Číny formule 1

Den událost čas
Pátek první trénink 9:00
Pátek druhý trénink 13:00
Sobota třetí trénink 10:00
Sobota kvalifikace 13:00
Neděle Grand Prix 14:00

Pozn.: Všechny časy jsou uvedeny v SELČ.

reklama