Video: Burácející formule jedna v Monze

Radek Vičík Radek Vičík
5. 9. 2007 14:45
O víkendu tu pojedou F1. Vy můžete už nyní.
Variante Ascari je nejrychlejší šikanou na okruhu v Monze.
Variante Ascari je nejrychlejší šikanou na okruhu v Monze. | Foto: Radek Vičík

Monza (od zvláštního zpravodaje) - Legendární okruh v Monze přivítá o víkendu piloty formule jedna.

Na trať, která je v kalendáři seriálu F1 téměř bez přestávky od roku 1950, se několik dní před Hamiltonem, Alonsem a spol. vypravil redaktor Aktuálně.cz. Prohlédněte si spolu s ním nejzajímavější místa Monzy natočená během testů formulí - pozor, záběry jsou velmi hlučné.

Článek pokračuje pod grafikou s videoukázkami

Trať, která se nachází v areálu královského parku v Monze, byla postavena v roce 1922. Součástí areálu byl i 4,5 km dlouhý ovál s klopenými zatáčkami.

V roce 1928 při nehodě Emilia Materassi zahynulo vedle italského jezdce 27 diváků. V roce 1933 zemřeli další tři piloti, takže okruh prošel kvůli bezpečnosti velkými změnami. Během války byla většina trati v dezolátní stavu a první Velká cena se zde konala až v roce 1948.

Chcete si užít formuli v Monze? Poradíme pár triků - čtěte ZDE

9. září 1950 trať hostila svoji první Grand Prix formule jedna. Giuseppe Farina s Alfou Romeo tehdy vítězstvím rozhodl o svém titulu.

Roku 1955 prošel areál velkou přestavbou a do hry se vrátil také vysokorychlostní okruh s klopenými zatáčkami. Klasická trať pro F1 se s ním dala zkombinovat tak, že se mohlo jezdit až po 10 km dlouhém okruhu.

Soutěž
Autor fotografie: Intel

Soutěž

Sponzorem soutěže o cestu na testy v Monze je společnost Intel, partner stáje formule 1 BMW Sauber. Více o soutěži najdete ZDE.

Konec klopených zatáček ve formuli jedna udělal tragický rok 1961. Německý pilot Wolfgang von Trips vyletěl se svým Ferrari mezi diváky a kromě sebe zabil dalších čtrnáct lidí.

Poslední obětí z řad jezdců byl Švéd Ronnie Peterson, který podlehl zraněním po havárii na startu Velké ceny v roce 1978. V roce 2000 zemřel traťový komisař, jehož trefily úlomky vozu.

Na rozdíl od německého Avusu v Monze zůstaly klopené úseky dodnes - i když v žalostném stavu. Italští fanoušci dokonce sepsali petici, která vyzývá majitele trati, aby tuto památku na historii motoristického sportu zachránili.

Od roku 1966 se základní podoba trati nezměnila, jen se postupně kvůli bezpečnosti přidaly další šikany V současné podobně je okruh v Monze dlouhý 5,793 km.

 

Právě se děje

Další zprávy