reklama

VIDEO Proč Räikkönen nevyhrál v Číně? Přistřihli mu křídlo

Sergio Pérez vytlačil v Šanghaji Kimiho Räikkönena z trati, Fin při tom přišel o kus předního křídla a tím i šanci bojovat o vítězství. youtube.com
S poškozeným spoilerem ztrácel Räikkönen čtvrt sekundy na kolo.

Šanghaj - Druhý na startu, druhý v cíli. Zdálo by se, že Velká cena Číny formule 1 byla pro Kimi Räikkönena procházkou růžovým sadem. Ale opak byl pravdou.

Na startu se propadl o dvě místa, za což se mu šéfinženýr Lotusu po závodě omluvil. Ale skutečná katastrofa nastala v 16. kole.

Obrubník, rána a uražené křídlo

Ve chvíli, kdy se snažil předjet Sergia Péreze, jel Mexičan se svým McLarenem tak divoce, že Räikkönen musel vyjet až mimo trať a přitom si urazil část předního přítlačného křídla.

"Byl jsem vedle Péreze a on mě prostě vytlačil na obrubník. Na trávě jsem se mu snažil vyhnout a přitom jsem McLaren trefil. Poničil jsem si čumák, ale naštěstí to neovlivnilo řiditelnost vozu. Jen byl trochu nedotáčivý," popsal Räikkönen kritickou situaci.

Velká matematika v boxech

Všichni čekali, že Fin hned zabočí do boxů, kde dostane nový předek. Jenže u Lotusu začali kalkulovat a svého jezdce nechali na trati.

"Chtěl jsem, aby mi přední křídlo vyměnili. Nevím, proč odmítli. Asi by to trvalo moc dlouho," řekl po závodě mistr světa z roku 2007.

Důvodem rozhodnutí Lotusu mohla být skutečnost, že jel na tvrdé směsi pneumatik teprve deset kol, tedy ve dvou třetinách její životnosti.

Co kolo, to čtvrt vteřiny ztráty

Na druhou stranu, podle informací stáje ztrácel Räikkönen vinou rozbitého spoileru každé kolo 0,25 vteřiny.

Od nešťastného incidentu s Pérezem chybělo do cíle 40 kol. Räikkönen tedy "na předku" přišel o rovných deset vteřin.

A teď kontrolní otázka: víte, jaká byla v cíli jeho ztráta na vítězného Fernanda Alonsa? 10,1 vteřiny. Divoký Mexičan tak stál Räikkönena když ne rovnou první místo, tak alespoň šanci se o něj porvat.

Sám "Iceman" zůstal věrný kontroverzí pověsti a bez obalu prohlásil: "Kdyby Lotus udělal všechno na sto procent, mohl jsem bojovat o vítězství."

Šanci postavit se znovu na nejvyšší stupínek bude mít už v neděli v Bahrajnu. Motivaci bude mít o to větší, že na okruhu v Sáchiru ještě nevyhrál.

reklama