reklama

VIDEO Končí Skot, který v Le Mans přežil vlastní smrt

Těžká havárie Audi, v němý seděl Allan McNish, v Le Mans 2011. youtube.com
Allan McNish závodil skoro třicet let. Kromě tří triumfů ve 24 hodinách v Le Mans a jedné sezony ve formuli 1 u Toyoty si ho fanoušci pamatují hlavní díky krkolomné havárii s prototypem Audi.

Londýn - Allan McNish závodil skoro třicet let a teď si jako 44letý dal předčasný vánoční dárek - konec bohaté kariéry.

Kromě tří triumfů ve 24 hodinách Le Mans a jedné sezony ve formuli 1 u Toyoty si fanoušci rychlého Skota pamatují hlavní díky krkolomné havárii s prototypem Audi.

Psal se rok 2011 a jezdci za sebou měli necelou hodinu závodění. McNish právě ve svém Audi R18 TDi předjel týmového kolegu Timo Bernharda, když došlo k nečekané kolizi s výrazně pomalejším Ferrari 458 Italia domácího Anthonyho Beltoise.

Velká rána se šťastným koncem

Pak už následoval horor. Brit se v Audi zvedl do vzduchu a ještě k tomu narazil do svodidel. Z vozu odlétaly kusy, které jen shodou náhod nezranili nikoho na obslužné komunikaci. Prototyp skončil na střeše a v boxech německé stáje bylo náhle hrobové ticho.

Na tváři bosse týmu Wolfganga Ullricha se objevil úsměv až za několik desítek sekund. To kamery ukázaly, jak se McNich vydrápal z trosek vozu zcela nezraněn.

Od volantu k mikrofonu

Rodák z městečka Dumfries si všechno vynahradil letos, kdy byl členem vítězné posádky v Le Mans i v MS ve vytrvalostních závodech. Načež se rozhodl odejít v nejlepším.

"V životě přijde chvíle. kdy jste splnili téměř všechno, co jste chtěli. A to je ten ideální čas k odchodu. Určitě chci u závodění zůstat. Ať už jako manažer nebo komentátor TV," řekl McNish, který už nyní spolupracuje s britskou televizí Sky Sports.

reklama