reklama

VIDEO Ferrari to vzdalo, Vettelovi titul nevezmou

Sebastian Vettel si může oddychnout, pořadí světového šampionátu zůstává nezměněno. youtube.com
Ferrari se definitivně vzdalo myšlenek na to, že dá protest proti Vettelově spornému předjížděcímu manévru.

Praha - Tým formule 1 Ferrari sice pečlivě sbíral důkazy k tomu, aby od zelného stolu svrhl nového šampiona Sebastiana Vettela,ale Němec si může být svým třetím titulem mistra světa v řadě jistý.

Italové totiž definitivně vzdali snahu o zvrácení výsledku nedělní Velké ceny Brazílie, v jehož konečném důsledku by titul spadl do klína Fernanda Alosna.

Všechno se točílo kolem sporného předjížděcího manévru Vettela, který se před Jeana-Erica Vergneho z týmu Toro Rosso dostal ve chvíli, kdy byly na trati vyvěšeny žluté vlajky.

To je tedy interpretace Ferrari, se kterou chtělo předstoupit před Mezinárodní automobilovou federaci (FIA). Nejdřív ovšem ve čtvrtek odpoledne šéfové z Maranella poslal první muži FIA Jeanu Todtovidopis, v němž jeho organizaci žádá o podrobné vysvětlení sporného momentu.

Odpověď na sebe dlouho nedala čekat a už  pátek Ferrari oznámilo, že protestovat nebude. "Ferrari bere patřičně na vědomí odpovědi zaslané FIA dnes ráno, a proto se domnívá, že věc je již uzavřena," stojí v oficiálním komuniké z Maranella.

Výsledky z Interlagosu zůstávají

Je tedy jasné, že se FIA postavila za Vettela a označila jeho manévr za shodný s pravidly.

Pokud by tomu nebylo, dostal mi pilot Red Bullu navíc 20 vteřin k dosaženému času v nedělním závodě.

A to by mělo pro mladého Němce nedozírné následky. Titul vybojoval o tři body před Alonsem. V případě udělení penalizace by ovšem Vettel klesl na osmou příčku a šampionem by se tak stal jeho rival ve Ferrari.

Jenže FIA během závodu nedostala od žádného traťového komisaře upozornění na předjíždění pod žlutou vlajkou.

Podle zdroje britského Autosportu v orgánech FIA se jen výjimečně stává, že by si toho traťoví maršálové nevšimli a podobné protesty až po Velké ceně nemají velkou šanci na úspěch.

Platí první zelená

Navíc video z kritického manévru naznačuje, že se lišily příkazy ze světelných panelů a od traťových komisařů.

Světelných panelů bývá obvykle mnohem méně než postů traťových maršálů. V Brazílii je tento poměr 16:22.

To znamená, že i když před výjezdem z boxů v zatáčce číslo 3 svítila žlutá, už za 100 metrů byl další post, který dával znamení zelenou vlajkou. A ta má při vyhodnocení situace přednost před prvním zeleným panelem.

Tedy Vettel předjížděl za zelenou vlajkou, ale ještě před zeleným panelem. To je ovšem v souladu s pravidly. I proto se zřejmě ředitelství závodu nedozvědělo o žádném potenciálním porušení pravidel.

Italský tým se všiml jiného Vettelova manévru už během závodu v Brazílii, ale tam nakonec od protestu upustil. Šlo o předjetí Kamui Kobajašiho, tam ale pouze vlála žluto-červená vlajka označující kluzkou trať.

reklama