23. 10. 2011 21:05
Na hlavu Itala najeli Rossi a Edwards
Tragická nehoda Marca Simoncelliho.
Tragická nehoda Marca Simoncelliho. | Foto: Reuters

Sepang - Závod motocyklové Velké ceny Malajsie skončil tragickou nehodou. Po havárii v úvodu královské kubatury MotoGP zemřel čtyřiadvacetiletý italský jezdec Marco Simoncelli.

Bývalý mistr světa do 250 ccm upadl ve druhém kole v pravotočivé zatáčce a za ním jedoucí Valentino Rossi a Colin Edwards už nemohli reagovat. Oba mu v plné rychlosti najeli na hlavu, Simoncellimu navíc při prádu spadla přilba.

Abraham dojel v Austrálii 10., mistrem světa je Stoner

Italský jezdec zůstal bezvládně ležet na trati. Lékaři poté několik desítek minut bojovali o jeho život, ale marně. Necelou hodinu po nehodě byl Simoncelli mrtev.

"Když dorazil lékařský tým, byl už v bezvědomí. Snažili jsme se ho oživit, ale nedařilo se nám to. O 45 minut později zemřel," uvedl šéf lékařského štábu MotoGP Michele Macchiagodena.

Závod MotoGP s českým jezdcem Karlem Abrahamem byl okamžitě po hrozivě vypadající havárii přerušen a po 40 minutách čekání bez náhrady zrušen. Zhruba hodinu a čtvrt po tragickém incidentu oznámili pořadatelé, že Simoncelli zemřel.

"Když jsem viděl opakované záběry, udělalo se mi úplně zle. Když vám spadne helma, není to dobré znamení," uvedl Australan Casey Stoner, jenž si před týdnem v domácí Grand Prix zajistil titul světového šampiona.

Simoncelliho smrt je druhým úmrtím v mistrovství světa během 14 měsíců. Při loňské Velké ceně San Marina v Misanu zahynul ve třídě Moto2 Japonec Šoja Tomizawa po podobném incidentu, kdy do něj po pádu také narazily dvě motorky.

V královské MotoGP došlo k smrtelné havárii naposledy v roce 2003, tehdy v Grand Prix Japonska zahynul domácí Daidžiro Kató.

Ředitel závodu Paul Butler uvedl, že okolnosti Simoncelliho tragické havárie se budou vyšetřovat. "Byla to šílená nehoda, při které jezdec ztratil helmu. Jsem si jistý, že (motocyklová federace) FIM a MotoGP se na to podívají," řekl šéf okruhu v Sepangu Mokhzani Mahathir. Od otevření trati v roce 1999 až do dneška na ní ke smrtelné nehodě nedošlo.

Simoncelliho, jehož kromě jezdeckých schopností proslavil účes stylu afro, vstoupil do mistrovství světa v roce 2002 jako patnáctiletý v nejslabší kategorii do 125 ccm.

V roce 2006 se přesunul do kategorie čtvrtlitrů, v níž se stal v roce 2008 mistrem světa a rok nato byl třetí. Od loňského ročníku závodil v MotoGP a letos v Brně dosáhl díky třetímu místu na první stupně vítězů. Týden před smrtí zajel v Austrálii svůj nejlepší výsledek, když nestačil pouze na suverénního Stonera. V mistrovství světa vyhrál celkem 14 závodů.

Nehoda Marca Simoncelliho:

Grand Prix Malajsie, závod MS silničních motocyklů:

Do 125 ccm: 1. Viňales (Šp./Aprilia) 40:34,280, 2. Cortese (Něm./Aprilia) -0,354, 3. Zarco (Fr./Derbi) -2,455, 4. Faubel -2,921, 5. Terol (oba Šp./Aprilia) -10,049, 6. Folger (Něm./Aprilia) -17,964, ...8. Kornfeil (ČR/Aprilia) -39,099.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Terol 282, 2. Zarco 262, 3. Cortese 225, 4. Viňales 223, 5. Faubel 161, 6. Folger 150, ...12. Kornfeil 72, 29. Popov (ČR/Aprilia) 3.

Moto2: 1. Lüthi (Švýc./Suter) 36:35,114, 2. Bradl (Něm./Kalex) -0,187, 3. P. Espargaró (Šp./FTR) -7,465, 4. De Angelis (San Marino/Motobi) -9,127, 5. Aegerter (Švýc./Suter) -11,494, 6. Kallio (Fin./Suter) -11,903.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Bradl 274, 2. Márquez (Šp./Suter) 251, 3. Iannone (It./Suter) 172, 4. De Angelis 170, 5. Lüthi 151, 6. Corsi (It./FTR) 127.

MotoGP: Závod byl po nehodě Marka Simoncelliho v 2. kole zrušen.

Průběžné pořadí MS (po 16 ze 17 závodů): 1. Stoner (Austr./Honda) 325, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 260, 3. Dovizioso (It./Honda)212, 4. Pedrosa (Šp./Honda) 208, 5. Spies (USA/Yamaha) 156, 6. Simoncelli (It./Honda) 139, ...14. Abraham (ČR/Ducati) 56.