reklama

Vláda dá kraji 30 milionů Kč na brněnskou Grand Prix

Ilustrační foto Ilustrační foto autor: Reuters
Vláda souhlasila s přidělením třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů.

Praha - Vláda souhlasila s přidělením třicetimilionové dotace na brněnskou Grand Prix silničních motocyklů. Peníze dostane Jihomoravský kraj, novinářům to řekl ministr školství Marcel Chládek (ČSSD). Kabinet měl rozhodnout už v minulých týdnech, vyžádal si ale dodatečné informace od kraje, pořadatele Automotoklubu Brno a promotéra šampionátu Dorna Sport. Jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD) rozhodnutí vlády vítá a považuje ho za výrazný krok k záchraně Velké ceny v Brně.

Vláda už dotaci schválila v červenci. Její vyplacení však ještě v létě ministerstvo školství pozastavilo, protože se obrátilo na Evropskou komisi se žádostí o posouzení, zda se nejedná o nedovolenou veřejnou podporu. V prosinci pak vyšlo najevo, že se Autoklub ČR, přes nějž měla dotace k pořadatelům putovat, ani Automotoklub Brno nehlásí k roli konečného příjemce dotace se všemi povinnostmi, které z toho vyplývají.

Vzhledem k ohrožení třiceti milionů, které pořadatelé dluží za zalistovací poplatek promotérovi šampionátu, se do věci vložil Jihomoravský kraj. Ten chce nejpozději od roku 2016 převzít pořadatelství Velké ceny. Hejtman Hašek se s ministerstvem školství na podmínkách vyplacení dotace dohodl, nyní je definitivně schválila vláda. Někteří ministři ale nebyli zastánci toho, aby stát na závod soukromým pořadatelům přispíval.

"Děkujeme vládě premiéra Bohuslava Sobotky za dnešní rozhodnutí o poskytnutí dotace na uhrazení zbytku licenčního poplatku. Můžeme tak vyřešit problém z minulosti a znamená to výrazný krok k zachování GP v Brně v roce 2015 i v následujících letech," sdělil ČTK Hašek. Podle něj kraj okamžitě zahájí nové kolo jednání s promotérem Dorna Sports o budoucnosti závodů a bude své kroky koordinovat s vládou, městem i Automotodromem Brno.

Srpnová Grand Prix skončila ve schodku 59,5 milionu korun. Pokud by dotaci dostala, činila by ztráta 29,5 milionu korun. To by bylo nejméně od roku 2010, kdy se skokově zvýšil zalistovací poplatek za účast v seriálu mistrovství světa.

reklama