1. 8. 2010 17:55
Lewis Hamilton závod nedokončil
Mark Webber se raduje ze čtvrtého vítězství v sezoně.
Mark Webber se raduje ze čtvrtého vítězství v sezoně. | Foto: Reuters

Budapešť - Velkou cenu Maďarska formule 1 vyhrál Australan Mark Webber s vozem Red Bull a po čtvrtém vítězství v sezoně se dostal do čela světového šampionátu. Nahrála mu penalizace týmového kolegy Sebastiana Vettela.

Německý jezdec byl za porušení pravidel při jízdě za zpomalovacím vozem potrestán průjezdem boxy, a přestože úvodu závodu dominoval, nakonec se musel spokojit s třetí příčkou.

Po dojezdu dával naplno najevo své zklamání, neboť opět nedokázal pole position přetavit v úspěch v závodě a přišel o šanci poprvé v kariéře vést mistrovství světa.

Klíčový bude start, ví Alonso. Chce opakovat Hockenheim
Neporazitelný Red Bull: Další pole position pro Vettela

Webber, jenž byl dosud v průběžném pořadí třetí, vystřídal po 150. závodu v kariéře na prvním místě Brita Lewise Hamiltona z McLarenu, který dnes po technické závadě nedojel.

Druhý na Hungaroringu skončil Španěl Fernando Alonso a na čtvrtém místě skončil další pilot Ferrari Brazilec Felipe Massa, jenž před rokem v Maďarsku utrpěl v kvalifikaci těžké zranění.

Před letní přestávkou v seriálu se změnil i vedoucí tým v Poháru konstruktérů, v němž Red Bull předstihl McLaren. Britská stáj dnes získala jen čtyři body za osmé místo úřadujícího mistra světa Brita Jensona Buttona.

Vettel vyhrál ve dvanáctém pokračování šampionátu posedmé kvalifikaci a suverénní byl i v úvodu závodu. Jeho náskok postupně rostl, ale v 16. kole dostala jeho cesta za třetím vítězstvím v sezoně vážnou trhlinu.

Kvůli kusu rozbitého monopostu na trati vyjel safety car a všichni jezdci z čela proto ihned zamířili do boxů. Vettel tam zahnul na poslední chvíli skokem přes obrubník.

Při tlačenici v depu se srazili Polák Robert Kubica s Němcem Adrianem Sutilem, pro kterého kvůli poničenému vozu závod skončil. Kubica dostal penalizaci za předčasný výjezd ze svého stanoviště.

Odtahovaný Lewis Hamilton.
Odtahovaný Lewis Hamilton. | Foto: Reuters

Další nehodu přinesla zastávka Nika Rosberga, z jehož mercedesu při odjezdu odletělo zadní kolo a proskákalo do vedlejšího boxu, kde srazilo jednoho z mechaniků. Ten byl převezen na vyšetření do nemocnice, stáj Mercedes dostala po závodě za nebezpečný incident pokutu 50.000 dolarů. Stejnou sumu zaplatí také Renault za Kubicův karambol.

Při návratu na trať se Vettel zařadil za Webbera, jenž zastávku v depu vynechal. Ale protože před restartem překročil předepsanou vzdálenost maximálně deseti aut od svého týmového kolegy, čímž mohl poškodit za sebou jedoucího Alonsa, dostal po krátkém vyšetřování penalizaci.

"Za co jsem to dostal," křičel rozzlobený jezdec do týmového rádia a při průjezdu boxy dokonce hrozil pěstí.

Po dojezdu ještě celou záležitost rozebíral v bouřlivé diskusi s ředitelem závodu Charliem Whitingem. "Myslel jsem, že safety car zůstane na trati ještě jedno kolo. Asi jsem si nevšiml světel," hájil se Vettel. "To dnešní vítězství jsem dostal trochu darem, ale moc takových dárků nemám," prohlásil Webber.

Micahel Schumacher.
Micahel Schumacher. | Foto: Reuters

Vettel bojoval zuby nehty ještě o druhé místo, ale Alonso se před ním s těsným náskokem udržel. Děkoval za to Hungaroringu, kde se těžko předjíždí. "Na normálním okruhu bych druhý nezůstal," uvedl dvojnásobný mistr světa.

Další nepovedený závod má za sebou legendární Němec Michael Schumacher. Sedminásobný mistr světa dojel jedenáctý a popáté v sezoně nebodoval.

Navíc byl později potrestán za nebezpečné počínání v souboji o desáté místo s bývalým kolegou z Ferrari Rubensem Barrichellem, kterého málem natlačil na zeď. Při další Velké ceně v belgickém Spa bude mít o deset míst horší startovní pozici, než jakou si vyjede v kvalifikaci.

"Jestli chce být první v nebi, tak prosím. Já tam dřív být nemusím. To nebyl žádný férový souboj," zlobil se Brazilec na legendu v barvách Mercedesu. "Nestřetli jsme se a Rubens se na mě bohužel tlačil, takže bylo potřeba udělat tam místo," uvedl Schumacher.

GP Maďarska na Hungaroringu, 12. závod MS vozů formule 1

1. Webber (Austr./Red Bull) 1:41:05,571, 2. Alonso (Šp./Ferrari) -17,821, 3. Vettel (Něm./Red Bull) -19,252, 4. Massa (Braz./Ferrari) -27,474, 5. Petrov (Rus./Renault) -1:13,192, 6. Hülkenberg (Něm./Williams) -1:16,723, 7. De la Rosa (Šp./BMW Sauber), 8. Button (Brit./McLaren), 9. Kobajaši (Jap./BMW Sauber), 10. Barrichello (Braz./Williams) všichni -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 12 z 19 závodů): 1. Webber 161 b., 2. Hamilton (Brit./McLaren) 157, 3. Vettel 151, 4. Button 147, 5. Alonso 141, 6. Massa 97, 7. Rosberg (Něm./Mercedes) 94, 8. Kubica (Pol./Renault) 89, 9. M. Schumacher (Něm./Mercedes) 38, 10. Sutil (Něm./Force India) 35.

Pohár konstruktérů: 1. Red Bull 312, 2. McLaren 304, 3. Ferrari 238, 4. Mercedes 132, 5. Renault 106, 6. Force India 47, 7. Williams 40, 8. BMW Sauber 23, 9. Toro Rosso 10.