reklama

Wilson už se z kómatu neprobral, po havárii v IndyCar zemřel

Tragická havárie Justina Wilsona na oválu v Poconu. YouTube
Bývalý jezdec formule 1 Justin Wilson v pondělí zemřel na následky těžkého zranění hlavy, které utrpěl v nedělním závodě série IndyCar.

Los Angeles - Bývalý jezdec formule 1 Justin Wilson v pondělí zemřel na následky těžkého zranění hlavy, které utrpěl v nedělním závodě série IndyCar. Sedmatřicetiletého Brita zasáhly v předposledním závodu seriálu na oválu Pocono trosky soupeřova havarovaného vozu (podrobnosti zde).

"Smutný den pro IndyCar"

Wilson, jenž v sérii IndyCar vyhrál sedm závodů a v roce 2003 závodil ve formuli 1  upadl v neděli po zásahu předního spoileru z monopostu Sageho Karama do bezvědomí. Jeho vůz poté vletěl do vnitřní zdi trojúhelníkového oválu.

"Je to ohromně smutný den pro IndyCar i celou motoristickou komunitu," uvedl Mark Miles, generální ředitel série IndyCar.

Práce záchranářů na Wilsonově vozu:

Wilson přišel o slibnou kariéru ve formuli 1, kde odjel za stáje Minardi a Jaguar 16 závodů a získal jeden bod, kvůli své výšce. Brit měřil 192 cm, což bylo vzhledem ke konstrukci monopostů příliš mnoho a v kokpitu se necítil pohodlně. Proto roku 2004 odešel do zámoří, kde mu vozy vyhovovaly mnohem více.

Tři sezony před tím byl Wilson týmovým kolegou Tomáše Engeho ve stáji Formule 3000 Coca-Cola Nordic Racing. Brit se stal šampionem a český závodník tehdy obsadil třetí pozici.

Hlava jezdců je stále v ohrožení

Wilsonova nehoda připomněla podobný incident z roku 2009, kdy v kvalifikaci na Velkou cenu Maďarska formule 1 trefila Felipeho Massu do hlavy pružina uvolněná z vozu Rubense Barrichella. Součástka prorazila brazilskému pilotovi hledí helmy a způsobila mu vážné zranění lebky nad levým okem, které si vyžádalo operaci.

"Nedokážu popsat ztrátu, kterou nyní cítím. Byl to můj bratr, můj nejlepší kamarád, můj vzor a mentor. Byl to šampion," napsal na twitteru mladší bratr zesnulého jezdce Stefan Wilson, jenž také absolvoval jeden závod IndyCar.

Vražedné americká formule

Po Wilsonově úmrtí přijde znovu na přetřes otázka bezpečnosti v populární americké formulové sérii, kde od roku 1966 došlo k osmnácti úmrtím. Osm smrtelných nehod se stalo na slavné dráze v Indianapolisu a až na dvě byly všechny na drahách ve tvaru oválu. Jako poslední před Wilsonem zemřel v IndyCar jeho krajan Dan Wheldon, jenž v říjnu roku 2011 nepřežil nehodu v Las Vegas.

Tragická havárie, kdy jezdce trefil kus soupeřova vozu do hlavy, se stala také v Evropě. V roce 2009 syna exmistra světa formule 1 Johna Surteese Henryho zasáhla v závodě Formule 2 na okruhu v Brands Hatch pneumatika utržená ze soupeřova monopostu do hlavy. 18letý jezdec ještě ten samý den v nemocnici zemřel.

reklama