reklama

Záchrana MotoGP v Česku je blíž. Vznikne nový spolek

Karel Abrahám by mohl jet v Česku MotoGP i příští rok. Záchrana Grand Prix je po dnešním jednání blíž. Karel Abrahám by mohl jet v Česku MotoGP i příští rok. Záchrana Grand Prix je po dnešním jednání blíž. autor: Cardion AB Motoracing
Zastupitelé Jihomoravského kraje a také města Brna dnes schválili vytvoření spolku, který by v příštích letech mohl pořádat MotoGP. Vše bude záležet na promotérovi závodů, společnosti Dorna.

Brno - Zastupitelé Jihomoravského kraje a také města Brna dnes schválili vytvoření spolku, který by v příštích letech mohl pořádat motocyklovou Grand Prix.

Je to první krok k záchraně závodu mistrovství světa. Ani tak však není jisté, zda se v příštích letech Velká cena v Brně pojede. Vše bude záležet na promotérovi závodů, společnosti Dorna.

Dosavadní pořadatel Automotodrom Brno totiž dluží Dorně peníze a kvůli velké finanční zátěži už nechtěl odjet ani letošní závody MS. Dorna však nakonec rozhodla, že se brněnská Grand Prix uskuteční.

Spolek má vyřešit budoucnost

Jubilejní 50. ročník se v Brně pojede o tomto víkendu. Dorna dala podmínku, že se před startem musí vyřešit financování příštích ročníků a vyřešit dluhy z minulosti, jinak závody MS v Brně skončí.

Budoucnost Velké ceny má vyřešit spolek, jehož zakladateli budou kraj a město a budou v něm také jihomoravská Centrála cestovního ruchu a Turistické informační centrum města Brna. Právě tento spolek by se měl v příštích letech stát držitelem licence na pořádání závodů, současně by uzavřel smlouvu s ministerstvem školství o podpoře GP.

Kraj schválil založení spolku jednomyslně. Pro návrh zvedlo ruku všech 53 přítomných zastupitelů. Městské zastupitelstvo naopak prohlasovalo návrh nejtěsnější většinou 28 zastupitelů z 55členného zastupitelstva.

Kraj vrátí MŠMT 30 milionů

Jihomoravský kraj také vrátí ministerstvu školství třicetimilionovou dotaci, kterou má na účtu od začátku roku. Měl ji přeposlat Dorně na dluhy Automotodromu z minulosti, ale nemohl tak učinit kvůli podmínkám vlády, která zavázala použití dotace pouze na letošní rok, nikoliv na roky předcházející. Dotaci 30 milionů tak bude s Dornou řešit ministerstvo školství, nikoliv už kraj. Ten poskytne na letošní ročník ze svého rozpočtu 20 milionů korun.

Automotodrom nechtěl závody pořádat kvůli tomu, že jsou prodělečné vlivem vysokého zalistovacího poplatku. Ten činí zhruba 70 až 80 milionů korun. Do záchrany závodů se postupně zapojily kraj i město. Podle hejtmana Michala Haška (ČSSD) a primátora Petra Vokřála (ANO) dělá Velká cena Brnu dobré jméno a je ekonomicky přínosná.

reklama