reklama

Žádné překvapení, Kopecký před zraky Häkkinena podeváté získal Zlatý volant

Mika Häkkinen, Jan Kopecký, Adam Lacko, Vladimír Vitver, Adam Kout a Václav Fejfar. Mika Häkkinen, Jan Kopecký, Adam Lacko, Vladimír Vitver, Adam Kout a Václav Fejfar. autor: Sport-Press/Petr Frýba
Tomáš Kopecký se stal podeváté vítězem ankety Zlatý volant a přibližuje se rekordmanovi Tomáši Engemu, který prestižní ocenění získal dvanáctkrát. Zlatá řidítka obhájil Jakub Kornfeil.

Praha - Dvojnásobný mistr světa formule 1 Mika Häkkinen z Finska byl hlavní hvězdou dnešního slavnostního vyhlášení 40. ročníku ankety Zlatý volant a 11. ročníku ankety Zlatá řídítka. Tovární jezdec Škody Jan Kopecký vyhrál anketu podeváté, Zlatá řídítka získal stejně jako loni Jakub Kornfeil. Pořadatelé celou akci s ohledem na jubileum přesunuli do pražského Paláce Žofín a galavečeru dali podtitul Zlatý večer motoristického sportu.

Koncern VW tvrdě osekává motorsport. Škoda Fabia R5 čistku přežila, Ogier si musí hledat novou práci Koncern VW tvrdě osekává motorsport. Škoda Fabia R5 čistku přežila, Ogier si musí hledat novou práci Čtěte zde

Osmačtyřicetiletý Häkkinen předal laureátům dva volanty a sám jeden převzal. Po Michaelu Schumacherovi se stal teprve druhým zahraničním závodníkem, jenž českou cenu získal. "Podobné ankety mám rád. Je to jeden z příjemných způsobů, jak mohou být závodníci oceněni," řekl slavný Fin.

Předčí Kopecký i Engeho?

Hlavní domácí postavou vyhlašování se stal Kopecký, který v hlasování novinářů obhájil loňské prvenství v kategorii rallye a maratony. Získal již devátý volant a přiblížil se rekordmanovi ankety Tomáši Engemu, jenž ji vyhrál dvanáctkrát.

Loni sice čtyřiatřicetiletý jezdec prohlásil, že dostižení jediného českého pilota, který se představil v závodě mistrovství světa formule 1, pro něj není podstatné, ale letos svůj názor přece jen poopravil. "Tomáš Enge mě prosil, abych toho závodění nechal, ale to mu nemůžu slíbit. Pokusím se ho alespoň dohnat, i když důležité jsou hlavně výsledky v závodech," řekl Kopecký.

Hlasování zástupce Aktuálně.cz

Zlatý volant:
Závody na okruzích: 1. Adam Lacko, 2.Aleš Jirásek, 3. Jakub Knoll, 4. Tomáš Pekař, 5. Filip Salaquarda, 6. Václav Janík.
Rallye a maratony: 1. Jan Kopecký, 2. Martin Prokop, 3. Pavel Valoušek, 4. Jaroslav Valtr, 5. Jan Černý, 6. Patrik Rujbr.
Cena Elišky Junkové:Gabrilea Sajlerová.
Cena Jiřího Sedláře: Filip Mareš.
Spolujezdec roku: Josef Kalina.

Zlatá řídítka: 1. Jakub Kornfeil, 2. Václav Milík, 3. Ondřej Helmich, 4. Petr Vorlíček, 5. Lukáš Pešek, 6. Michal Dokoupil.

Letos se počtvrté stal domácím šampionem a bojoval i o titul mistra světa v kategorii WRC2. Nakonec skončil čtvrtý. "Letošní sezona byla padesát na padesát. V mistrovství světa se nám tolik nedařilo, ale doma vyšlo vše skvěle," uvedl Kopecký.

Stejně jako Kopecký vítězství z minulého roku obhájil v kategorii motokár Adam Kout, který se z ceny radoval potřetí za sebou. Vyhrál i proto, že obhájil triumf v seriálu mistrovství Evropy superkartů.

Hlavně neblbnout. Tak Kornfeil vybojoval v Malajsii nejcennější výsledek kariéry Hlavně neblbnout. Tak Kornfeil vybojoval v Malajsii nejcennější výsledek kariéry Čtěte zde

Zlatá řídítka opět převzal Kornfeil, osmý muž mistrovství světa silničních motocyklů ve třídě Moto3. "Jsem hrozně rád, že jsem ocenění dostal. Vyhrál jsem loni a doufal jsem, že uspěji i letos. Je to parádní pocit a ocenění výkonů i výsledků od novinářů, kteří hlasují," řekl Kornfeil.

Ve svých kategoriích zvítězili Fejfar a Lacko

Popáté v kariéře získal Zlatý volant autokrosař Václav Fejfar, úřadující kontinentální šampion v divizi Touring autokros.

Po třech letech si pro druhý Zlatý volant přišel letošní evropský vicemistr v závodech tahačů Adam Lacko, jenž získal nejvíce bodů mezi okruhovými jezdci. Poslední hlavní kategorii - závody do vrchu - ovládl Vladimír Vitver, třetí muž v kategorii 2 mistrovství Evropy.

Buggyra zopakovala čínský triumf. Novým šampionem je Vršecký Buggyra zopakovala čínský triumf. Novým šampionem je Vršecký Čtěte zde

Nejlepší ženou Gabriela Jílková

Cena Elišky Junkové pro nejlepší ženu se stala kořistí Gabriely Jílkové. Cenu za rychlost (Speed Award) dostal Filip Salaquarda, jenž na dráze ve Spa-Francorchamps zajel s vozem Audi R8 LMS jedno kolo průměrnou rychlostí 209,829 km/h. Spolujezdcem roku je Kopeckého navigátor Pavel Dresler.

Za Čin roku bylo označeno obnovení okruhového Škoda Octavia Cupu. Do Síně slávy, vyhrazené laureátům Ceny Zdeňka Vojtěcha, byl uveden první český mistr Evropy v autokrosu Karel Havel. Obdobnou Cenu Františka Šťastného, určenou motocyklovým hvězdám minulosti, získala motokrosová legenda Jaroslav Falta.

40. ročník ankety Zlatý volant:

Závody na okruzích: 1. Adam Lacko 245, 2. Petr Fulín 131, 3. Aleš Jirásek 55, 4. David Vršecký 52, 5. Filip Salaquarda 50, 6. Jakub Knoll 37.

Automobilové soutěže a maratony: 1. Jan Kopecký 232, 2. Martin Prokop 128, 3. Pavel Valoušek 72, 4. Jan Černý 53, 5. Vojtěch Štajf 43, 6. Jaroslav Valtr 40.

Závody do vrchu: 1. Vladimír Vitver 100, 2. David Komárek 93, 3. Lukáš Vojáček 72, 4. Dan Michl 51, 5. Jaromír Malý 33, 6. Tomáš Vavřinec 29.

Autokros a rallyekros: 1. Václav Fejfar 191, 2. Petr Nikodém 101, 3. Jakub Kubíček 63, 4. Roman Častoral 60, 5. Milan Vaněk 25, 6. Otakar Výborný 23.

Motokáry: 1. Adam Kout 148, 2. Patrik Hájek 138, 3. Jakub Kadlčák 39, 4. Adam Kowalski 29, 5. Petr Běžel 24, 6. Karel Simon 23.

Cena Elišky Junkové (pro nejlepší ženu): Gabriela Jílková.

Cena Jiřího Sedláře (pro jezdce do 23 let): Petr Nikodém.

Cena Zdeňka Vojtěcha (za přínos motoristickému sportu): Karel Havel.

Spolujezdec roku: Pavel Dresler.

Speed Award: Filip Salaquarda.

Čin roku: Obnovení Škoda Octavia Cupu.

11. ročník ankety Zlatá řídítka: 1. Jakub Kornfeil 181, 2. Jaromír Romančík 82, 3. Václav Milík 77.

Cena Františka Šťastného (za přínos motocyklovému sportu): Jaroslav Falta.

12. ročník fotografické soutěže Zlaté oko: Jiří Křenek - Dlouhá noc v Le Mans.

reklama