reklama

Zemřel automobilový jezdec Enge. Vládl se Škodou i BMW, třikrát vyhrál Zlatý volant

Břetislav Enge, úspěšný automobilový jezdec, se synem Tomášem, dosud jediným českým pilotem F1 Břetislav Enge, úspěšný automobilový jezdec, se synem Tomášem, dosud jediným českým pilotem F1 autor: ČTK
Ve věku 70 let zemřel bývalý úspěšný automobilový jezdec Břetislav Enge, otec jediného českého účastníka závodů formule 1 Tomáše Engeho. O jeho úmrtí informoval server ewrc.cz.

Břetislav Enge slavil úspěchy zejména na okruzích. V 70. a 80. letech minulého století startoval v mistrovství Evropy cestovních vozů a v roce 1981 se radoval se Škodou z vítězství v kategorii týmů. O pět let později se stal továrním jezdcem BMW. Věnoval se i závodům do vrchu, ve kterých získal v roce 1994 titul vicemistra Evropy.

Třikrát obdržel Zlatý volant v kategorii okruhů. Tradiční anketu ovládl v letech 1982, 1984 a 1993.

Před šesti lety se k závodům vrátil a navázal na své někdejší starty v rallye. S dcerou Lucií v roli spolujezdce dvakrát zvítězil v Rallye Bohemia historických vozů.

Jeho syn Tomáš se zapsal do historie jako první český jezdec ve formuli 3000 i formuli 1 či zámořském seriálu IndyCar. V prestižním šampionátu F1 se představil v roce 2001 ve třech závodech v týmu Prost.

Mladík Buchtela, bojovník Čišovský i trenér Říha. Ti všichni letos odešli navždy Mladík Buchtela, bojovník Čišovský i trenér Říha. Ti všichni letos odešli navždy Prohlédněte zde
reklama