Pro Zlatou přilbu si dojel australský mladík Ward

Radek Vičík Radek Vičík
29. 9. 2013 18:25
Darcy Ward pokračuje v australské tradici vítězů Zlaté přilby.
Darcy Ward pokračuje v australské tradici vítězů Zlaté přilby. | Foto: Radek Vičík

Pardubice - Vítězem jubilejního 65. ročníku plochodrážní Zlaté přilby se v neděli v Pardubicích stal Australan Darcy Ward.

21letý jezdec ve finále udržel vedení před zkušeným Američanem Gregem Hancockem. třetí skončil Przemyslaw Pawlicki z Polska.

Finále bez Čechů, nejlepší 11. Franc

Ward vyhrál finále stylem start - cíl.

"Byl to dobrý závod, povedl se mi start, to byl klíč k úspěchu," řekl České televizi Australan, který má ve sbírce mimo jiné i dva tituly mistra světa do 21 let.

Veterán Hancock s ním držel kontakt pouze ze začátku šestikolového finále. Američan ale za sebou udržel "smečku" tří mladých Poláků, kteří se za ním seřadili.

Naopak o start přišel jeden z favoritů, Matej Žagar. Slovinec těsně před startem poodjel od pásky, a protože se mu to "povedlo" právě ve chvíli, kdy uplynul dvouminutový limit, rozhodčí ho nekompromisně vyloučil.

Nejlepším českým zástupcem byl Josef Franc, který se jako jediný domácí jezdec probojoval alespoň do malého finále a obsadil konečnou 11. pozici. Vítězem "finále útěchy" se stal další  Polák, Krzysztof Kasprzak.

"Motorka jela dobře, ale dneska se mi nevedlo. Snažil jsem se, ale nebylo to dobré, stejné jako celá sezona," řekl v pro ČT Franc.

Cenný juniorský bronz

Zlatá přilba byla v Pardubicích vrcholem třídenního závodního programu. V páteční 39. Zlaté stuze juniorů si pro vítězství dojel Fin Timo Lahti.

Sobota patřila finále MS juniorů, které překvapivě opanoval tým Dánska, který o jediný bod porazil favorizované Poláky.

Český tým pod taktovkou Václava Milíka dokázal po rozpačitém začátku porazit tým Austrálie, jemuž nepomohl ani účastník Grand Prix Warda. Mladíci tak na poslední možnou chvíli získali v této sezoně pro českou plochou dráhu cenný světový kov.