V osmé etapě Rallye Dakar vybojoval Aleš Loprais s tatrou první letošní triumf. V celkovém pořadí je dál druhý za Nizozemcem Gerardem De Rooyem, kterého dnes porazil o minutu a 31 sekund. V průběžné klasifikaci na něj ztrácí 15 minut a 39 sekund. Na třetího Nizozemce Hanse Staceyho má Loprais náskok už přes 32 minut.

Loprais útočí

Český jezdec byl nejrychlejší na 477 kilometrů dlouhém měřeném úseku, který závodníci absolvovali v Chile na trati mezi Copiapem a Antofagastou. Na stupně vítězů se Loprais prosadil podruhé za sebou, v neděli obsadil druhé místo.

"Byla to hodně těžká etapa," řekl český jezdec v rozhovoru pro ČT 4 a přiznal, že měli namále. "Jeli jsem pořád sto padesát a penumatiky dostávaly zabrat - dá se říct, že jsme dojeli do cíle jen na drátech. Být to o padesát kilometrů delší, tak nevím," oddechl si Loprais.

V tradičně hodně prašné atapě jeli dlouho za De Royovým kamionem, který nejevil příliš zájmu, pustit českou posádku před sebe. "Jeli jsme za ním asi sto kilometrů," vzpomínal Loprais, ale vše se obešlo bez přehnaných emocí. "V cíli jsme si podali ruku," dodal.

A jak synovec šestinásobného vítěze Rallye Dakar vnímá vítězství v etapě. "Zatím to není nic, potěší to, ale to je všechno," dodal s myšlenkami na fakt, že cíl je ještě daleko.

Bahno měnilo pořadí

Osmá etapa přinesla změnu pořadí v čele soutěže motocyklů, kam se dostal loňský vítěz Dakaru Marc Coma. Španělský jezdec si připsal čtvrtý dílčí triumf a vystřídal v roli lídra Francouze Cyrila Desprése, jenž uvízl v bahně a ztratil tím deset minut. Després dojel šestý, na průběžné druhé pozici ztrácí na Comu 1:26 minuty.

"Já měl štěstí, že jsem v bahně moc neztratil. Když jsem viděl, že se odstup mezi námi zvětšuje, tak jsem za to vzal," uvedl Coma.

V kategorii automobilů udržel vedení Francouz Stéphane Peterhansel, který dojel čtvrtý o 5:38 za Španělem Nanim Romou. Celkově je devítinásobný vítěz Dakaru první o 7:36 před Američanem Robbym Gordonem.

8. etapa: Copiapó - Antofagasta (722 km/477 km měřený úsek):

Motocykly: 1. Coma (Šp./KTM) 5:03:52, 2. Faria (Portug./KTM) -7:00, 3. Rodrigues (Portug./Yamaha) -7:10, ...80. Veselý (ČR/Yamaha) -1:44:37. Průběžné pořadí: 1. Coma 23:24:18, 2. Després (Fr./KTM) -1:26, 3. Rodrigues -49:01, ...73. Veselý -10:21:25.

Čtyřkolky: 1. M. Patronelli 6:14:07, 2. A. Patronelli -38, 3. Maffei (všichni Arg./Yamaha) -9:50. Průběžné pořadí: 1. A. Patronelli 28:43:03, 2. Maffei -1:08:05, 3. M. Patronelli -1:20:57.

Automobily: 1. Roma, Perin (Šp., Fr./Mini) 4:25:44, 2. Gordon, Campbell (USA/Hummer) -5, 3. Holowczyc, Fortin (Pol., Belg./Mini) -2:04. Průběžné pořadí: 1. Peterhansel, Cottret (Fr./Mini) 20:04:15, 2. Gordon, Campbell -7:36, 3. Holowczyc, Fortin -7:48.

Kamiony: 1. Loprais (ČR/Tatra) 5:07:17, 2. De Rooy (Niz./Iveco) -1:31, 3. Biasion (It./Iveco) -12:20, ...11. Valtr (ČR/Liaz) -51:24, 13. Kolomý -54:46, 27. Vrátný (oba ČR/Tatra) -1:49:32. Průběžné pořadí: 1. De Rooy 23:14:03, 2. Loprais -15:39, 3. Stacey (Niz./Iveco) -48:06, ...10. Kolomý -3:12:12, 20. Vrátný -8:48:42.