Druhou maratonskou etapu měla ve čtvrtek na programu Rallye Dakar. Aleš Loprais dojel na devátém místě a v průběžném pořadí je dál sedmý. Na trati z Chilecita do Tucumánu byly nejrychlejší kamazy Rusů Dmitrije Sotnikova a Andreje Karginova. Za nimi se umístil Nizozemec Gerard de Rooy a udržel tak i po páté etapě celkové první místo, na kterém má náskok 32 minut na Karginova. Loprais ztrácí už hodinu a 39 minut.

Martin Kolomý, který ve středu v první maratonské etapě vybojoval navzdory dehydrataci čtvrté místo, byl ve čtvrtek ještě na pátém kontrolním bodu průběžně devátý. Pak ho ale postihla obrovská smůla. V těžko dostupném horském průsmyku mu odešel kompresor, a první část etapy dojížděl bez vzduchu, tedy bez brzd a řazení. Po osmi hodinách posádka opravila závadu a se zpožděním vyrazila do druhého měřeného úseku.

"Kompresor na dofukování vzduchu je u kamionu bohužel zásadní věc. Bez něj nejdou brzdy, řazení, dofukování kol ani pérování. Byli jsme prostě vyřízení," hlásil Kolomý pro webové stránky týmu Buggyra. Do cíle nakonec dorazil a pořadatelé ho zařadili do startovní listiny šesté etapy. Situace je komplikovaná i proto, že Kolomý opravoval svůj kamion mimo měřený úsek.

Do páteční etapy nakonec Kolomý odstartoval, pořadatelé jej dokonce posunuli ze 41. na 22. startovní místo mezi kamiony. "Jsme unavení, nespali jsme celou noc, jelikož jedeme z etapy rovnou do další, ale bojujeme dál," uvedl Kolomý na svém profilu na sociální síti.

Porucha motoru ukončila snažení posádky kamionu Liaz pilotovaného Jaroslavem Valtrem. Členové týmu KM racing nedojeli do cíle etapy a na svém webu následně oznámili, že ze soutěže stejně jako před rokem odstupují. Valtr měl letos na Dakaru problémy už několikrát, v předešlé etapě skončil jeho kamion na boku, ve čtvrtek jej technické problémy zastavily definitivně.

"V úvodu etapy se nám jelo dobře, akorát nás postihly defekty. Po startu do druhé poloviny erzety jsme ale 'udělali' motor. Když jsme vyjížděli na jednu menší dunu, najedou se to kouslo, v agregátu zachrastilo a vytekl z něj olej. Nejde s ním točit, je asi po něm," uvedl Valtr.

Podobně jako Valtr dopadl i jeho týmový kolega Macháček. Pětinásobný vítěz kategorie čtyřkolek letos poprvé startoval s buggy MD Optimus, do cíle ale nedojede. Podle týmového webu ho zradilo zadřené ložisko zadního kola. S pomocí asistenčního kamionu se Macháčkovi podařilo auto opravit, v rallye ale pokračovat nebude.

Etapu poznamenalo extrémní vedro i požár motorky

Soutěž v Argentině opět provázelo vedro, podle agentury AFP bylo až 47 stupňů Celsia. Kvůli extrémním teplotám organizátoři zkrátili původní měřený úsek dlouhý 527 km pro čtyřkolky a motocyklisty, mezi kterými vyhrál Španěl Marc Coma a posunul se na první místo. David Pabiška obsadil 28. místo a celkově si polepšil na 22. pozici.

Extrémní podmínky ve druhé maratonské etapě si vyžádaly svoji daň mezi motocykly. Za dramatických okolností se s letošním ročníkem rozloučil Paulo Gonçalves, kterému chytil plamenem jeho motocykl. Problémy měl i Cyril Despres, jemuž se stroj přehřál, a jezdec navíc ztratil kvůli navigačním chybám.

Také v soutěži automobilů se změnil lídr. Dosud vedoucí Španěl Carlos Sainz nabral i kvůli problémům se zapalováním více než hodinovou ztrátu a klesl na šestou příčku. V čele ho vystřídal krajan Nani Roma, který po etapovém vítězství vede o více než 26 minut před Násirem Attíjou z Kataru.

Dnešní, šestá etapa z Tucumánu do Salty bude po dvou maratonech pro změnu nejkratší co do délky závodní části. Posádkám kamionů se před sobotním volným dnem měří pouhých 156 kilometrů. Se všemi přejezdy jich pak musí ujet 550.

Rallye Dakar - 5. etapa (Chilecito-Tucumán)

Neoficiální výsledky:

Automobily: 1. Roma, Périn (Šp., Fr./Mini) 4:27:01, 2. De Villiers, Von Zitzewitz (JAR, Něm./Toyota) -4:20, 3. Gordon, Walch (USA/Hummer) -20:12.

Průběžné pořadí: 1. Roma, Périn 19:21:54, 2. Attíja, Cruz (Katar, Šp./Mini) -26:28, 3. Terranova, Fiuza (Arg., Portug/Mini) -31:46.

Motocykly: 1. Coma 3:02:08, 2. Viladoms (oba Šp./KTM) -12:54, 3. Przygonski (Pol./KTM) -22:45, ...28. Pabiška (ČR/KTM) -52:54.

Průběžné pořadí: 1. Coma 18:45:11, 2. Barreda (Šp./Honda) -41:10, 3. López Contardo (Chile/KTM) -53:41, ...22. Pabiška -3:52:18.

Kamiony: 1. Sotnikov 4:47:46, 2. Karginov (oba Rus./Kamaz) -2:56, 3. De Rooy (Niz./Iveco) -12:07, ...9. Loprais -42:04, 12. Vrátný (oba ČR/Tatra) -49:38.

Průběžné pořadí: 1. De Rooy 21:17:26, 2. Karginov -32:00, 3. Nikolajev (Rus./Kamaz) -1:09:41, ...7. Loprais -1:39:07.