Mrázek šel v bitce proti Gudasovi, pak se pral se soupeřovým gólmanem

Rudolf Černík Rudolf Černík
Aktualizováno 13. 3. 2024 8:07
Český hokejový gólman Petr Mrázek byl jednou z hlavních postav bitky, která vypukla v utkání NHL mezi jeho Chicagem a Anaheimem.
Brankář Chicaga Petr Mrázek v utkání proti Anaheimu
Brankář Chicaga Petr Mrázek v utkání proti Anaheimu | Foto: Reuters

Blackhawks vedli v polovině závěrečné třetiny jasně 6:2, ale žádné poklidné dohrávání utkání to neznamenalo. Naopak.

Hromadná strkanice za Mrázkovou brankou vedla k bitce mezi Radko Gudasem a domácím MacKenziem Entwistlem.

Český bek Anaheimu měl navrch, v jednu chvíli už svého protivníka povalil na led.

Rvačka ovšem dál pokračovala a vložil se do ní Mrázek, jenž se rozhodl parťákovi pomoci a začal odtlačovat svého krajana lapačkou v jeho tváři.

To ale vyprovokovalo do akce i gólmana Anaheimu Johna Gibsona. Vyrazil na druhou stranu kluziště, po cestě odhodil hůl a sápal se přes rozhodčí po Mrázkovi.

Chytil ho za dres a lehce mu jej přetáhl přes hlavu. K dalšímu souboji nedošlo díky zásahu sudích, kteří oddělili oba gólmany - a ti to vzali celkem s úsměvem.

Oba omaskovaní kohouti vyfasovali tresty 2 + 10 minut, Gudas s Entwistlem 5 + 10, tresty dostali ještě čtyři další hráči.

Gibsona v brance hostů vystřídal Lukáš Dostál a v přesilovce inkasoval ještě jeden gól. Trenér Anaheimu Greg Cronin prozradil, že došlo k nedorozumění. Kouči někdo sdělil, že byla jeho brankářská jednička vyloučena do konce zápasu, protože překročil červenou čáru. "Až když se svlékal z výstroje (Gibson), tak jsem se dozvěděl, že dostal dvě plus deset minut (stejně jako Mrázek) a že může pokračovat," vysvětlil Cronin změnu v brankovišti.

Mrázek si při vítězství 7:2 připsal 27 zákroků, překonal jej jen Brett Leason, jenž v oslabení otevřel skóre a na začátku druhé třetiny z dalšího rychlého protiútoku upravil střelou mezi betony skóre na 2:1.

Zbytek ale vyzněl pro Chicago. Hlavním strůjcem obratu byl Connor Bedard, který poprvé v NHL nasbíral v utkání pět bodů (1+4). Zdatně mu sekundovali Philipp Kurashev (2+2) a Nick Foligno (0+4).

Filip Zadina vstřelil dva góly a byl vyhlášen druhou hvězdou zápasu, ale neodvrátil prohru hokejistů San Jose 2:3 na ledě Philadelphie.

Český útočník, který v zápase vystřelil osmkrát, vyrovnal v přesilových hrách na 1:1 a 2:2. V závěru úvodní třetiny se prosadil bekhendovým blafákem. Při druhém gólu zakončil akci z hranice brankoviště střelou do prázdné branky.

V obou případech jej ideálně uvolnil Luke Kunin a Zadina si vytvořil nové gólové maximum. Na kontě má 12 branek. O výhře Philadelphie rozhodl ve 46. minutě Owen Tippett.

Karel Vejmelka inkasoval dvakrát z 29 střel při prohře Arizony 1:4 na ledě Minnesoty. Daniel Vladař byl střídán po dvou třetinách, v nichž dostal šest branek z 35 střel při prohře Calgary 2:6 s Coloradem.

Výsledky NHL:

Chicago - Anaheim 7:2 (1:1, 3:1, 3:0)

Branky: 24. a 44. Kurashev, 12. Donato, 32. S. Jones, 40. Bedard, 43. Entwistle, 51. T. Johnson - 11. a 22. Leason. Střely na branku: 31:29. Mrázek odchytal za Chicago celý zápas, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Dostál odchytal za Anaheim 10:42 minuty, inkasoval jeden gól z pěti střel a úspěšnost zásahů měl 80 procent. Diváci: 18.017. Hvězdy zápasu: 1. Bedard, 2. Kurashev, 3. N. Foligno (všichni Chicago).

Buffalo - Detroit 7:3 (4:1, 3:1, 0:1)

Branky: 11. a 30. Byram, 2. Tuch, 13. Benson, 16. J. Skinner, 25. Clifton, 34. Peterka - 13. Chiarot, 30. Raymond, 58. Walman. Střely na branku: 39:24. Diváci: 15.529. Hvězdy zápasu: 1. Byram, 2. Benson, 3. Thompson (všichni Buffalo).

Montreal - Columbus 3:0 (3:0, 0:0, 0:0)

Branky: 1. Gallagher, 4. Slafkovský, 6. J. Roy. Střely na branku: 23:41. Diváci: 21.105. Hvězdy zápasu: 1. Primeau, 2. Savard, 3. Gallagher (všichni Montreal).

Ottawa - Pittsburgh 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 52. Sanderson, 64. Batherson - 60. Bunting. Střely na branku: 39:35. Diváci: 19.236. Hvězdy zápasu: 1. Korpisalo, 2. Batherson (oba Ottawa), 3. Jarry (Pittsburgh).

Philadelphia - San Jose 3:2 (1:1, 1:1, 1:0)

Branky: 4. Farabee, 30. Frost, 46. Tippett - 20. a 34. Zadina. Střely na branku: 41:29. Diváci: 18.289. Hvězdy zápasu: 1. Frost (Philadelphia), 2. Zadina (San Jose), 3. Tippett (Philadelphia).

Carolina - NY Rangers 0:1 (0:1, 0:0, 0:0)

Branka: 20. Fox. Střely na branku: 28:24. Diváci: 18.859. Hvězdy zápasu: 1. Šesťorkin (NY Rangers), 2. Kočetkov (Carolina), 3. Fox (NY Rangers).

Dallas - Florida 3:4 (1:0, 2:1, 0:3)

Branky: 4. Pavelski, 28. J. Robertson, 29. Johnston - 52. a 55. Barkov, 33. Reinhart, 54. Bennett. Střely na branku: 30:30. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. M. Tkachuk, 2. Bobrovskij (oba Florida), 3. J. Robertson (Dallas).

Minnesota - Arizona 4:1 (1:0, 1:1, 2:0)

Branky: 7. a 58. Kaprizov, 39. Hartman, 58. M. Foligno - 29. Bjugstad. Střely na branku: 31:22. Vejmelka odchytal za Arizonu 59:21 minuty, inkasoval dvě branky z 29 střel a úspěšnost zásahů měl 93,1 procenta. Diváci: 18.231. Hvězdy zápasu: 1. Hartman, 2. Kaprizov, 3. Fleury (všichni Minnesota).

Calgary - Colorado 2:6 (2:1, 0:5, 0:0)

Branky: 4. Miromanov, 7. Duehr - 3. a 40. Rantanen, 25. Manson, 26. MacKinnon, 28. Ničuškin, 35. Mittelstadt. Střely na branku: 27:38. Vladař odchytal za Calgary první dvě třetiny, inkasoval šest gólů z 35 střel a úspěšnost zásahů měl 82,9 procenta. Diváci: 17.185. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. MacKinnon, 3. Ničuškin (všichni Colorado).

Seattle - Vegas 4:5 v prodl. (0:0, 1:2, 3:2 - 0:1)

Branky: 25. Burakovsky, 42. Beniers, 46. Tanev, 52. Bjorkstrand - 27. a 60. Marchessault, 35. Dorofejev, 53. W. Karlsson, 64. Eichel. Střely na branku: 30:34. Diváci: 17.151. Hvězdy zápasu: 1. Eichel, 2. Marchessault (oba Vegas), 3. Eberle (Seattle).

4. Nashville 66 37 4 25 211:201 78
5. Minnesota 66 32 7 27 208:216 71
6. St. Louis 65 33 3 29 184:200 69
7. Arizona 66 26 5 35 193:222 57
8. Chicago 66 18 5 43 145:235 41