reklama

Musíme se zlepšit, ozývá se z Číny. Sto medailí je málo

Číňané chtějí zaútočit i v méně tradičních sportech

Peking - Číňané sice naprosto ovládli medailové pořadí zemí na olympijských hrách v Pekingu, ale vládním představitelům je to stále málo.

Pořadatelská velmoc získala v pětadvaceti sportech sto medailí. A hned jedenapadesát z nich bylo zlatých.

"Jestli chceme být v budoucnosti konkurenceschopní v těžkém souboji sportovních velmocí, musíme naši sbírku medailí ještě rozšířit," cituje server BBC čínského ministra sportu Liou Pchenga.

Kateřina Emmons a její stříbrná medaile Stříbro detailně Foto: Reuters
Čtěte také:
V medailích není nejlepší Čína. Vedou Bahamy a Zimbabwe
Český fanda během OH? Pár dní oslav, jinak zklamání

Naprostá většina cenných kovů Číny totiž přišla z jejích silných disciplín, jako jsou skoky do vody či gymnastika.

"V obzvláště exponovaných sportech jako atletika, plavání, cyklistika či stále populárnějšími míčovými sporty je mezi Čínou a těmi nejlepšími na světě stále velká mezera," uvědomuje si Pcheng.

Čína získala po zranění Liu Sianga jen dvě atletické bronzové medaile. To největší soupeř domácích sportovců, tým USA, vydoloval z Ptačího hnízda hned 23 medailí a z toho sedm zlatých.

A úspěch fenomenálního Michaela Phelpse ve Vodní kostce ani není třeba připomínat. V plavání si už ale Číňané trochu polepšili. Získali historicky první zlato a další tři stříbrné a dvě bronzové medaile.

"Tyhle problémy zasluhují opravdu hlubší zamyšlení. Musíme mít odvahu vystoupit ze stínu a v těchto sportech se odlepit od země," burcuje Pcheng.

reklama